DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

|

DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ A DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

NAMİBYA: Öğretmenler iki haftalık grevle kazandı
»29 EKİM’de Khomas bölgesinde 400, Otjozondjupa’da 200 ve 30 Ekim’de Walvis Bay ve Swakopmund’daki 200 ilk ve ortaokul öğretmeni maaşlarına yüzde 40 zam talebiyle greve çıkmıştı.  Üyesi oldukları Namibya Ulusal Öğretmenler Sendikası (NANTU) greve destek vermemiş, aksine  Namibya Öğretmenler Sendikası (TUN), üyesi olmayan grevci öğretmenleri desteklemişti. Hükümet maaşlara yüzde 8 artış önermişti. Ayrıca yasadışı diye nitelediği greve katılan öğretmenler hakkında ayrıntılı bilgiler isteyen bir mektubu okul müdürlerine göndermişti. Namibya Ulusal Öğrenci Örgütü (NANSO)’ya üye bin öğrenci de öğretmenlerin haklı taleplerinin karşılanması için hükümete karşı eylem yapmıştı. Yaklaşık 2 hafta süren grev, öğretmenlerin başarısıyla sona erdi. (www.wsws.org)

***
YENİ ZELANDA: Binlerce ilkokul öğretmeni iş bıraktı
»BÜTÇEDE eğitime ayrılan payı azaltmak isteyen Ulusal Parti hükümetine karşı Yeni Zelanda Eğitim Enstitüsü (NZEI)’ne üye binlerce ilkokul öğretmeni 9 Kasım’da iş bırakma eylemi yaptı. Dunedin, Auckland, Wellington ve Hamilton kentlerinde yürüyüşler düzenlendi. NZEI, Küresel Eğitim Reform Hareketi (GERM) ile Ulusal Standartlar adı altında eğitim sistemine getirilmek istenen performansa dayalı ücret ve özel okula karşı çıkıyor. (www.wsws.org)

***
TUNUS: Öğretmenler 22 Kasım’da grev yapacak
»ÜLKEDEKİ demokrasi ve sosyal adalet mücadelesinde Tunuslu öğretmenler kilit rol oynamaya devam ediyor. Bu yılın başlarında eğitime düzenli kaynak ayrılması için öğretmenler grev yapmıştı. 22 Kasım’da da bu amaçla greve çıkacaklar. (www.teachersolidarity.com)

***
G. KORE: 50 bin sözleşmeli eğitim çalışanı 1 gün iş bıraktı
»3.400’ü aşkın devlet okulunda geçici sözleşmeyle çalışan Sendikalı Geçici İşçiler Güç Birliği üyesi 50 bin işçi, 9 Kasım’da bir günlük grev yaptı. İşçiler kendilerine kadrolu olanlarla aynı ücretlerin ödenmesini istiyor. Güney Kore devlet okullarında yönetici ve yemek servisinde olmak üzere 150 bin geçici işçi çalışıyor. Bunların yalnızca 35 bini sendika üyesi. (www.wsws.org)

***
ÜRDÜN: Öğretmenler zamlara karşı genel grevde

»ÖĞRETMENLER fiyat artışlarına karşı –özellikle petrol fiyatında yüzde 54’ü bulan– 13 Kasım’dan bu yana genel grevde. Bir kamu emekçisi, Kral’ın hükümetin yaptığı zamları seyrettiğini söylüyor. Ürdün’de kralı eleştirmek yasak ve eleştirenler 3 yıla kadar hapis cezası alabiliyor. (www.teachersolidarity.com) 

***
BAHREYN: Hapiste bulunan iki öğretmen lideri için kampanya

»BAHREYN’de öğretmen eylemlerinin liderleri Jalila al Salman ile Mahdi Abu Dheeb 21 Ekim’den bu yana hapiste. Her iki liderin derhal serbest bırakılması için öğretmen ve işçi sendikaları ortak bir kampanya başlattı. (www.teachersolidarity.com) 

Mutahhar Aksarı 
muaksari@yahoo.com