‘Alo 147 MEB’ hattı muhalif öğretmenleri fişliyor’

|

‘Alo 147 MEB’ hattı muhalif öğretmenleri fişliyor’ A ‘Alo 147 MEB’ hattı muhalif öğretmenleri fişliyor’

TUTUKLU BDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, “Alo 147 MEB ” hattının muhalif öğretmen ve kurumları hedefleyen bir jurnal hattına dönüştüğünü belirterek, konu hakkında Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e soru önergesi verdi.
Ayhan’ın talebi üzerine BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan tarafından, Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi’nin açtığı (Mebim) “Alo 147” hattına ilişkin, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e soru önergesi verildi.
İlk olarak 1 Mart 2012'de Van-Erciş’te hizmete giren telefon hattı MEB’in görev ve sorumluluklarıyla ilgili her türlü; talep, şikâyet, görüş-öneri, ihbar ve bilgi edinme sorularını etkin ve hızlı bir biçimde çözüme kavuşturabilmek iddiasıyla kuruldu.
Ayhan, verdiği soru önergesinde hattın, muhalif kişi ve kurumları hedefleyen ciddi bir jurnal hattına dönüştüğüne dair iddiaların çoğaldığına dikkat çekerek, “Son zamanlarda okullarda öğretmenler ve kamu çalışanları 147 MEB hattına şikâyet edilerek fişleniyor. En son olarak Şanlıurfa ilinde bize ulaşan bilgilere göre okullarda bakanlık müfettişleri kendileri hakkında şikâyet olduğu gerekçesiyle 19 öğretmen hakkında soruşturma başlattı” diye belirtti.


BAKAN DİNÇER’E SORULAR
Ayhan, konu hakkında Bakan Dinçer’e yanıtlaması talebi ile şu soruları sordu:
»Bakanlık hangi nedenlere dayanarak bu öğretmenler hakkında soruşturma yapıyor?
»Soruşturmaya uğrayan öğretmen ve kamu çalışanlarının tamamının Kürt ve Eğitim-Sen’li kişilerden oluşmasının nedeni nedir?
»İhbarda bulunan kişilerin kimlik, adres ve iletişim bilgileri arşivleniyor mu?
»İhbar edilen öğretmenlerin ve kamu çalışanlarının çoğunun muhalif kişiler olduğu biliniyor. Eğitim emekçilerinin mağduriyet yaşamaması için idari soruşturmayı başlatmadan önce söz konusu ihbar hakkında araştırma yapılıyor mu? Araştırma nasıl ve hangi yöntemle yapılıyor? Somut delillere ulaşabileceğiniz ön bir inceleme mekanizması mevcut mu?
»Asılsız iddia ve ihbarlardan kaynaklı eğitim emekçilerinin yaşadığı mağduriyete neden olan kişiler hakkında adli bir süreç başlaması için ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunuldu mu? Yapılan bir suç duyurusu var mı?