DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

|

DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ A DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

YENİ ZELANDA: ‘Okullarımızı kapatmayın’
»Yeni Zelanda'nın Güney Adası'ndaki Christchurch şehrinde 2011 yılında yaşanan deprem sonrasında hükümet okulları birleştirip kapatmak istiyor. Yeni Zelanda Eğitim Enstitüsü (NZEI)’ne üye ilkokul öğretmenleri okulların kapatılmasına karşı. Bunun için bir dizi eylemin ilki olarak 19 Şubat’ta greve gidecekler. (www.teachersolidarity.com)
 

MEKSİKA: Grev sürüyor
»San Nicolas de Hidalgo Üniversitesi’deki Michoacán Üniversitesi Emekçileri Sendikası (SUEUM)’na üye işçiler, maaş ve yan ödemelerde yüzde 5 ile 15 oranında artış yapılması için üniversite yönetimine 15 Ocak tarihine kadar süre vermişti. Yönetim bu istekleri yerine getirmeyince 16 Ocak’ta grev başladı. 28 bin işçinin grevi sürüyor. (www.wsws.org)
 

KANADA: 400’ü aşkın akademisyen grevde
»Nova Scotia’nın Antigonish ilçesindeki St. Francis Xavier Üniversitesi’ndeki 400’ü aşkın akademisyen ve çalışan, sürmekte olan toplusözleşme görüşmelerinin 24 Ocak’ta başarısızlıkla sonuçlanması üzerine greve başladı. (www.wsws.org)


KENYA: Okutmanlar 10 gündür grevde
»Devlet üniversitelerindeki okutmanlar, eylül ayında 2 haftalık grev sonunda hükümete isteklerini kabul ettirmiş ve anlaşma imzalanmıştı. 90 milyon dolar tutan ödemenin yapılmaması üzerine 21 Ocak’ta okutmanlar greve başladı. Üniversite Akademisyenleri Sendikası’na üye okutmanlar, haklarını alıncaya kadar greve devam edeceklerini belirtti. (www.wsws.org)


PORTEKİZ: Eğitim emekçileri Lizbon sokaklarındaydı
»Avrupa’daki ekonomik krizin derinden hissedildiği ülkelerden Portekiz’de hükümetin kriz politikaları eğitim ve sağlık alanına yöneldi. Eğitim alanına ayrılan bütçeden 1,3 milyar dolarlık kesinti yapılması önerisini meclis komisyonundan geçiren hükümet, kamuda çalışan eğitim ve sağlık emekçilerinin maaşlarında 250, sosyal güvencelerinde 80 avroluk kesinti yapılmasını, bir kısım eğitim emekçisinin ise işine son verilmesini meclis komisyonlarında gündeme getirdi. Hükümetin yaklaşık 50 bin eğitim emekçisinin işine son vermeyi planladığını söyleyen Portekiz Eğitim Sendikası (FENPROF)’na üye öğretmenler, güvenceli iş ve eğitim hakları için harekete geçti. 25 Ocak’ta yeni bir kampanya başlattıklarını duyuran öğretmenler, ilk eylemleri kapsamında 26 Ocak günü
Lizbon sokaklarını doldurdu. Yaklaşık 30 bin öğretmen, hükümetin eğitim politikalarına tepki gösterirken, aynı zamanda diğer sosyal hakları ve sağlık hakları için de taleplerini
dile getirdi. (www.sendika.org, www.teachersolidarity.com)

Mutahhar Aksarı
muaksari@yahoo.com