DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

|

DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ A DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

ABD: Grev başladı
»Illinois Eyaleti’nin Batı Chicago kentinde İlkokul Öğretmenleri Birliği’ne üye öğretmenler, 4 Şubat’ta greve başladı. Sağlık sigortası, maaşlarda kesintiye gidilmesi planlanıyor. Ayrıca son birkaç yıldır yeni programın yürürlüğe girmesiyle öğretmenlerin işyükü artmış durumda.
ÇİN: Eğitimde onlarca eylem
»Lise öğretmenlerine yönelik merkezi hükümetin 2009 yılında kabul ettiği maaş reformunun yerel hükümetlerce ülke çapında uygulanmaya kalkışılması, geçen iki ayda pek çok grev ve protestoyu da beraberinde getirdi. China Labour Bulletin’a göre; ocak ayında on grev ve protesto eylemi gerçekleşti. Hubei, Guizhou, Zhejiang ve Henan grev ve protesto eylemlerinin görüldüğü başlıca eyaletler.

SOLOMON ADALARI: 9 bin öğretmenin grevi sürüyo
r
»Solomon Adaları Öğretmenleri Birliği (SINTA)’na üye 9 bin öğretmen, Ocak ayının son haftasındaki bir haftalık lokavtın ardından greve başladılar. Uzun süredir çözülemeyen maaş konusunda somut adımlar atılıncaya kadar da sürecek. Medyaya konuşan grevdeki bir öğretmen, Solomon Adaları eğitim sisteminin esaslı bir şekilde gözden geçirilmesi gerektiğini, çünkü bazı öğretmenlerin bir haftada aldıkları maaşı daha az tecrübesi olan öğretmenlerin bir ayda aldığını söyledi..

URUGUAY: Mujica hükümeti biyoteknolojiyi geliştirecek
»Jose Mujica liderliğindeki Uruguay hükümeti, biyoteknoloji alanında yatırımları ulusal öncelik olarak tarif eden ve bu alanda bir dizi projeyi sıralayan bir yasa taslağı hazırladı. 2 Şubat’ta yapılan açıklamada alandaki üretimi artıracak ve düzenlemeleri güncelleyecek bir dizi adım sıralandı. Buna göre biyoteknoloji şirketlerine vergi indirimleri sağlanacak. Sanayi Müdürü Sebastian Torres, sektörün yüksek kalitede istihdam yarattığını ve tarımsal sanayie değer katacağını ifade etti. Torres, bu yılki önceliklerinden birinin sektöre dair çerçeve yasayı geçirerek alandaki uygulamaların önünü
açmak olduğunu söyledi. (www.plturkce.org)

TAYLAND: 160 öğretmen öldürüldü
»Güney Tayland’da sürmekte olan bağımsızlık savaşında 160 öğretmen öldürüldü. Aralık ayında öğretmenler daha iyi güvenlik önlemi alınması için greve gitmişti. Ama askeri birliklerin okullara konuşlandırılmasıyla öğretmenler daha açık bir hedef haline geldi. Öğretmenler ayrıca Budist oldukları için de hedef seçiliyorlar.

Mutahhar Aksarı 
muaksari@yahoo.com