YÜKSEKÖĞRETİM REHBERİ

|

YÜKSEKÖĞRETİM REHBERİ A YÜKSEKÖĞRETİM REHBERİ

Yükseköğretim mevzuatına ilişkin merak ettiğiniz her konuda bize ulaşabilirsiniz.

Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği’nde değişiklik

2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 44. Maddesinde 2011 yılında yapılan değişiklikle birlikte ülkemizde bulunan yükseköğretim programlarında süre sınırlamasının kaldırılmasıyla birlikte, katkı payını/öğrenim ücretini yatırmama, başarısızlık, devamsızlık nedenleriyle öğrencinin ilişiği kesilmesi uygulaması sona ermişti. Bu yasal değişiklik, katkı paylarına ilişkin düzenlemelerin ardından önlisans ve lisans programlarında hemen uygulamaya konulurken, lisansüstü eğitimdeki uygulamasının kesinleşmesi için Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’nin değiştirilmesi bekleniyordu. Üniversitelerarası Kurul tarafından hazırlanan değişiklik, uzun bir bekleyişin ardından nihayet 6 Şubat 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı.

DOKTORA İÇİN TEZLİ YÜKSEK LİSANS
Lisansüstü Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinde göze çarpan ilk değişiklik, Tezsiz Yüksek Lisans diplomasına sahip olanların yüksek lisans derecesi ile doktoraya kabul edilemeyeceklerine ilişkin düzenleme. Bundan böyle, 6 Şubat 2013 tarihinden önce kayıtlı/bitirmiş olanlar dışında, tezsiz yüksek lisans diplomasına sahip olanlar, ancak lisans dereceleri ile birleşik/bütünleşik doktora programlarına başvuruda bulunabilecekler.

ATILMA KALKTI, SÜRELER UZATILDI
Yönetmelik değişikliğiyle birlikte yüksek lisansta toplam 3 yıl, doktorada toplam 6 yıl, bütünleşik doktorada ise 7 yıl olan azami süreler, bütünleşik doktora için 9 yıla çıkartılırken bu sürelerde tezini veremeyenler için de “ilgili enstitü anabilim dalı başkanlığının önerisi ve ilgili enstitü yönetim kurulu onayı ile tezini jüri önünde savunması için her seferinde en az altı ay olmak üzere yeni süreler verilir” hükmü getirildi. Bu sürelerin sonunda tezi hakkında düzeltme kararı verilen yüksek lisans veya doktora öğrencilerine 3-6 ay içerisinde tezlerini aynı jüri önünde yeniden savunma hakkı verilecek. Tezi reddedilen veya düzeltme sonrası savunmada tezi reddedilen öğrenciye yeni bir tez konusu verilecek. Tezde başarılı olamayanlar talepleri halinde bu kez tezsiz yüksek lisans diploması alabilecek.