DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

|

DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ A DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

İSPANYA: 2 milyon liseli ayakta!
»Yaklaşık 2 milyon liseli 7-9 Şubat’ta hükümetin eğitim bütçesinde kısıtlama yapmak istemesine karşı 3 günlük grev yaptı. Öğrenci Sendikasının (ES) düzenlediği grevi İspanyol Öğrenci Velileri Dernekleri Federasyonu (CEAPA) da destekledi. (www.wsws.org)

PAKİSTAN: Öğretmenler açlık grevinde
»Pakistan’ın güneybatı eyaleti Belucistan’ın devlet okullarında görev yapan yaklaşık 5 bin sözleşmeli öğretmen, 4 Şubat’ta maaşlarının ödenmesi ve kadro verilmesi talebiyle yürüdü. 200 öğretmen de Quetta Basın Kulübü önünde açlık grevine başladı. (www.wsws.org)

BULGARİSTAN: Grev yolda!
»2008’den beri maaşlarına zam yapılmayan öğretmenler, aralık ayında petrol fiyatlarına yapılan yüzde 13’lük zammın ardından greve hazırlanıyor. Ülkede öğretmen maaşı ortalama 376 dolar. (www.teachersolidarity.com)

MEKSİKA: ‘Eğitim özelleştirilemez!’
»Öğretmenlerin denetlenmesi, maaşların belirlenmesi ve görevden alınması konusunda hükümete tek taraflı yetki veren ve eğitimde özelleştirmeye kapı açacak olan eğitim reformuna karşı öğretmenler eylemdeydi. Oaxacalı öğretmenler, parasız, kamusal ve laik eğitim hakkını savunacaklarını söylüyor. (www.teachersolidarity.com)

SOLOMON ADALARI: Grev kazançlı bitti
»Solomon Adaları Öğretmenleri Birliği’ne (SINTA) üye 9 bin öğretmen, ocak ayının sonundaki bir haftalık lokavtın ardından greve başlamışlardı. Hükümet, uzun süredir çözülemeyen maaş konusunu çözdü ve ödemelerin 3 eşit taksitte yapılmasını kabul etti. Öğretmenler 4 Şubat’ta greve son verip derslere girdi.  (www.wsws.org)

Mutahhar Aksarı 
muaksari@yahoo.com