YÜKSEKÖĞRETİM REHBERİ

|

YÜKSEKÖĞRETİM REHBERİ A YÜKSEKÖĞRETİM REHBERİ

YÖS’ün ardından YÇS de kaldırıldı

Yabancı uyruklu öğrenciler, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamındaki sınavlara katılabilseler de bu sınavlarda aldıkları puanlarla herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleştirilememektedir. Yabancı uyruklular ile ortaöğretimini yurtdışında tamamlamış Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yükseköğretim kurumlarına yerleştirilebilmelerini sağlamak için, YÖS (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı) ve YÇS (Yurtdışında Çalışanların Çocukları İçin Yükseköğretime Giriş Sınavı) adında sınavlar düzenlenmekteydi. Öğrenciler bu sınavlarda aldıkları notlarla, ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme usulüne göre tercih ettikleri programlara yerleştiriliyordu.

Yükseköğretim Kurulu 2010 yılında aldığı kararla yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’deki yükseköğretim programlarına yerleştirilmelerine ilişkin esasları değiştirerek, YÖS ve merkezi yerleştirme usulünü tümüyle ortadan kaldırmıştı. 2010 yılından itibaren yabancı uyruklu öğrenciler ortaöğretim diploma dereceleri, uluslararası denkliği olan sınavlarda aldıkları dereceler (SAT, ACT, GCE vb), yabancı dil bilgileri gibi kriterler baz alınarak, belirlenen kontenjanlar dahilinde, doğrudan üniversitelere başvuru yoluyla Türkiye’deki yükseköğretim programlarına yerleştirilmeye başlandı.
Geçtiğimiz yıl sonunda YÖK tarafından alınan yeni bir kararla, YÇS de kaldırılarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu halde ortaöğretimini yabancı bir ülkede tamamlayan öğrencilerin de yurtdışından öğrenci kabul kontenjanları kapsamında değerlendirilmesi kararı alındı.

KİMLER FAYDALANABİLİR
Yürürlükteki uygulamaya göre aşağıdaki durumdaki adaylar, yurtdışından öğrenci kabul kontenjanı kapsamında başvuru yapabilmektedir:
a) Yabancı uyruklular,
b) Doğumla Türk vatandaşı olup da İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar ve bunların Türk vatandaşlığından çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocuklarının aldığı 5203 sayılı Kanunla Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olduklarını belgeleyenler,
c) Yabancı uyruklu olup daha sonra TC vatandaşlığına geçen çift uyruklular,
d) TC uyruklu olup liseyi KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanlar,
e) KKTC uyruklu olup KKTC’de ikamet eden ve ortaöğrenimini tamamlayan GCE AL sınav sonuçlarına sahip olanlar.
Üniversitelerin yurtdışından öğrenci kabul kontenjanları ve kriterleri her yıl ağustos ayında www.yok.gov.tr internet adresinde yayımlanmaktadır.

Yükseköğretim mevzuatına ilişkin merak ettiğiniz her konuda bize ulaşabilirsiniz.