YÜKSEKÖĞRETİM REHBERİ

|

YÜKSEKÖĞRETİM REHBERİ A YÜKSEKÖĞRETİM REHBERİ

Hazırlık sınıfında başarısız olanların durumu

SORU: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi İngilizce Hazırlık sınıfı öğrencisiyim. Hazırlık sınıfında başarısız olursam durumum ne olacak?     (Seçkin ÖZSAY- Ankara)

CEVAP: Zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfında başarısız olan öğrenciler, başvurmaları halinde, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından, başka bir üniversitede ya da kaydının bulunduğu üniversitede öğretim dili Türkçe olan eşdeğer bir programa, eşdeğer programın bulunmaması halinde yakın programlardan birine yerleştirilir.

TÜRKÇE PROGRAMA GEÇİŞ
Bu haktan faydalanabilmek için Eylül ayı içerisinde ÖSYM tarafından yapılacak duyuruların takip edilerek, gerekli işlemlerin yapılması gerekmektedir. ÖSYM tarafından yayınlanan tercih formu, kimlik bilgileri ve altı tercihle birlikte doldurularak, önce kayıtlı olunan yükseköğretim kurumuna onaylatılıp ardından ÖSYM bürosuna teslim edilir. Öğrenci, yerleştirildiği yıl itibarıyla üniversiteye giriş puanıyla aynı ya da daha düşük programları tercih edebilir. Söz konusu programların puanlarına ÖSYM’nin internet sitesinden ulaşılabilir.
Söz konusu yerleştirme hakkından sadece Türkçe eşdeğer programı olan programlara kayıtlı öğrenciler faydalanabilir. Hangi programların eşdeğer Türkçe karşılıkları olduğuna ilişkin liste de başvuru formuyla birlikte ÖSYM tarafından yayınlanmaktadır. Yabancı dil öğretmenlikleri bu haktan faydalanamaz.

YA YERLEŞTİRİLEMEYENLER?
Öğretim dili yabancı dil olan programlarda hazırlık sınıfında başarılı olamayan ve söz konusu yerleştirme işleminden faydalanamayan öğrenciler eğitimlerine devam edememektedir. Fakat yükseköğretimden ilişik kesilmesi mümkün olmadığı için bu durumdaki öğrenciler yabancı dil seviyesini üniversitenin aradığı düzeyde olduğu belgeledikleri takdirde eğitime daha sonra devam edebilmektedir.
Yükseköğretim programlarının süre sınırlamasının kaldırılmasının ardından yürürlükte olan “Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Eğitim-Öğretim ve Yabancı Dille Eğitim-Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik”te değişiklik ihtiyacı ortaya çıkmış fakat halen bu değişiklik yapılmamıştır.