DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

|

DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ A DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

HAİTİ: Özelleştirilmeye karşı grev
»Mart ayı başlarında, öğretmenler eğitimin özelleştirilmesine, polisin vahşi saldırısına ve yetersiz maaşlara karşı grev yaptı. Haiti eğitimi kriz içinde. Krizde anahtar rolü, Haitili çocukların anayasal hakkı olan parasız eğitimin, ABD’nin neoliberal okul modeli olan özel charter okulları kurularak yok edilmek istenmesi oynuyor. (www.teachersolidarity.com)

KOSTA RİKA: Öğretmenler caddeleri doldurdu
»8 Mart’ta başkent San Jose’de eylem yapan öğretmenler caddeleri ele geçirdi. Diğer kamu emekçileri de eyleme destek verdi. Öğretmenler maaşlarında yüzde 40’lara varan oranda kesinti yapılmasına karşı çıkıyor. Sağcı hükümet, öğretmenleri ekonomik krize neden olmakla suçluyor. Ülkede öğretmenler hem özelleştirmeye hem de protesto yapılmasına engel olacak, sendika ödentilerini kısacak sendika karşıtı düzenlemelere karşı mücadele ediyor. (www.teachersolidarity.com)

DANİMARKA: Ders saatleri artırılırsa, okullar kapanacak
»Danimarka’da hükümet, öğretmenlerin ders
saatlerini artırmak istiyor. Öğretmenler bu artışa karşı. Eğer anlaşma sağlanmazsa, 1 Nisan’da okullar kapanabilir. (www.teachersolidarity.com)


BİRLEŞİK KRALLIK: Okutmanlar kararlı
»Çoğunluk 16 ile 18 yaşları arasındaki 1300’ü aşkın öğrencisi olan ve 2004 yılında eğitime başlayan Sheffield kentindeki Longley Park Koleji’nin okutmanları olası zorunlu işten çıkarmalara karşı 14 Mart’ta 1 günlük grev yapmaya karar verdiler. Okul yönetimi, gelecek eğitim yılı bütçesinden 1 milyon poundluk kesinti yapmayı ve yüzde 20’lik küçülmeyi planlıyor. (www.wsws.org)