DÜNYA’DA EĞİTİM GÜNDEMİ

|

DÜNYA’DA EĞİTİM GÜNDEMİ A DÜNYA’DA EĞİTİM GÜNDEMİ

ANTİGUA-BARBODA : İki günlük oturma eylemi

Karayiplerdeki ikiz ada devleti Antigua-Barboda’daki Antigua-Barboda Öğretmenler Sendikası (A&BUT)’na üye öğretmenler, maaşlarının zamanında ödenmemesini protesto etmek için 7 ve 8 Mart tarihlerinde 2 gün boyunca Maliye Bakanlığı önünde oturma eylemi yaptı. Eyleme değişik sendikalara üye hava trafik kontrolleri, hemşireler, işçiler ve inşaat işçileri destek verdi.(www.wsws.org)

NİJERYA : 5 bin öğretmen 6 haftadır grevde

Nijerya’nın kuzeydoğusundaki Bauchi Eyaleti’nde 5 bin öğretmen Şubat ayından bu yana grevde. Hükümet tasarruf amacıyla öğretmenlerin yarısını emekli etmek istiyor. Öğretmenler grevle karşı çıkıyor.

(www.wsws.org)

GÜNEY AFRİKA : 6 yüzü aşkın öğretmen grevde


Eastern Cape’deki Templeton okulunda görev yapan COSATU üyesi 614 öğretmen 14 Mart’tan beri grevde. Öğretmenler, 4 aydır maaşlarını alamıyor ve kötü koşullarda çalışıyor. Yöneticiler grevi yasadışı ilan etti.(www.teachersolidarity.com)

HİNDİSTAN : Öğretmenler Kamu-Özel Ortaklığı ile eğitimin özelleştirilmesine karşı

16 Mart’ta Yeni Delhi’de öğretmenler Kamu Özel Ortaklığı ile Mumbai’deki okulların, eğitimin özelleştirilmesine karşı yürüyüş yaptı. Mumbai kenti yöneticileri 2012-Haziranında yasayı kabul etmişti. Bu politika, Dünya Bankası’nca yürütülüyor.

45 bin akademisyenin boykotu sürüyor

Maharashtra eyaletindeki 8 üniversiteden 45 binden fazla akademisyen sınav hazırlık çalışmalarını 4 Şubat’tan beri boykot ediyor. Üniversite Akademisyenleri ile Kolej Öğretmenleri Dernekleri Federasyonu, kurumlarındaki boş kadroların nitelikli kadrolarla doldurulmasını ve alacaklarının ödenmesini istiyor. Eğer istekleri yerine getirilmezse, Hindistan’da yetkilileri protesto etmek için yaygın biçimde kullanılan „Jail Bharo“ yöntemine başvuracaklarını açıkladılar. Protestocular  kendilerinin gönüllü olarak tutuklanmasını isteyecekler.

(www.wsws.org)

Mutahhar Aksarı
muaksari@yahoo.com