Yeni tabela üniversiteler

|

 Yeni tabela üniversiteler A  Yeni tabela üniversiteler

Patronlar AKP desteği ile vakıf üniversiteleri kurmaya devam ediyor. Yeni vakıf üniversitelerinin kurulmasına ilişkin yasa tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Tasarı, Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu'nda değişiklik yapıyor. Buna göre; Ankara 'da ''Anka Teknoloji Üniversitesi'', İstanbul 'da ''İstanbul Yeşilyurt Üniversitesi'', Adana'da ''Kanuni Üniversitesi '', Konya'da ''Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi '', Gaziantep'te ise ''Sanko Üniversitesi'' adıyla vakıf üniversiteleri kurulacak. Tasarı, ''Altın Koza Üniversitesi''nin adının, 'İpek Üniversitesi'' olarak değiştirilmesini de içeriyor.

Tasarının gerekçesinde, 2011-2012 eğitim öğretim yılında üniversitelerin açık öğretim ve diğer yükseköğretim kurumları hariç önlisans, lisans, ikinci öğretim, lisansüstü ve tıpta ihtisas programlarında eğitim gören 2 milyon 359 bin 655 öğrencinin 205 bin 484'ünün vakıf üniversitelerinde okuduğu kaydedildi.
Vakıf üniversitelerinin "Türk yükseköğretim sisteminin ayrılmaz parçası" ve önemli bir bölümünü oluşturduğu belirtilerek, kurulacak vakıf üniversitelerinin Türkiye'nin genç nüfusunun taleplerini karşılanmasına katkı sağlayacağı iddia edildi.