DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

|

DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ A DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

HİNDİSTAN: Öğretmenler özelleştirmeye karşı
TÜM Hindistan İlkokul Öğretmenleri Federasyonu, Dünya Bankası tarafından yürütülen neoliberal eğitim reformunun merkezinde yer alan Kamu Özel Ortaklığı (Public Private Partnerships-PPP) uygulamalarının ortadan kaldırılması istemiyle 28 Mart’ta Yeni Delhi Parlamento Binası’na yürüdü. Öğretmenlerin karşı çıktığı proje, Mumbai’deki devlet okullarının işletilmek amacıyla özel şirketlere ve sivil toplum kuruluşlarına devredilmesini öngörüyor. (www.wsws.org)

YENİ ZELANDA: İlkokul öğretmenleri eyleme hazır
YENİ Zelanda Eğitim Enstitüsü (NZEI) tarafından temsil edilen ilkokul öğretmenleri, hükümetin eğitim maliyetini düşürücü reformlarına karşı yarın (13 Nisan) ülke çapında bir protesto eylemi yapacak. Öğretmenler geçen yıl kasım ayında da bir dizi iş bırakma eylemleri yapmıştı. (www.wsws.org)

DANİMARKA: Lokavta karşı 32 km’lik insan zinciri
HÜKÜMET, Danimarka’da neoliberal eğitim politikalarının bir parçası olarak, haftalık 25 saat olan ders sayısını sonlandırmayı ve ders saatlerinin okullar tarafından belirlenmesini istiyor. Öğretmenler de hükümetin neoliberal eğitim politikalarına karşı çıkıyor. 9 Nisan Salı günü öğretmenler ve öğrencileri, hükümetin uyguladığı lokavta karşı 32 kilometrelik bir insan zinciri oluşturdu. 1 Nisan’dan bu yana uygulanan lokavtın, 52 bin öğretmen ile ilköğretim okullarındaki (folkeskole) 875 bin öğrenciyi etkilediği bildiriliyor. (www.teachersolidarity.com)