DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

|

DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ A DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

HİNDİSTAN
Sözleşmeli öğretmenler kadro istiyor

»HİNDİSTAN’ın batı kıyısındaki Goa’nın başkenti Panaji’de çalışan 325 sözleşmeli İngilizce öğretmeni, kadro verilmesi isteğiyle bir aydır eylemde. 8 Nisan’dan bu yana da 70’i açlık grevi yapıyor.
Devlet okullarında yemek verilemedi
»KARNATAKA Eyaleti’ndeki devlet okullarında öğle yemeği servisi yapan işçiler; maaşlarına zam yapılmasını ve yaz tatili ödemelerinin aksatılmamasını istiyor. Hindistan’ın Madya ve Bidar kentlerinde işçiler 5 ile 8 Nisan tarihlerinde 6 ay içinde üçüncü kez eylem yaptı.

SWAZİLAND KRALLIĞI:
Güvenlik eğitimden daha önemli

»SWAZİLAND Ulusal Öğretmenler Birliği, polise yüzde 30 ikramiye verilmesine karşı çıktı, hükümeti eğitim bütçesinden alıp polise para aktarmakla suçladı. Geçen yıl yüzde 4.5 zam isteğiyle öğretmenler grev yapmış fakat mahkeme bu greve izin vermemişti.

GÜNEY AFRİKA
İş yavaşlatma eylemi ikinci haftasında

»GÜNEY Afrikalı Demokratik Öğretmenler Sendikası (SADTU)’na üye öğretmenler, hükümetin vaatlerini yerine getirmediği gerekçesiyle iki haftadır iş yavaşlatma eylemi yapıyor. SADTU, Temel Eğitim Bakanı ile genel sekreterini 2010 yılındaki anlaşmaya uymamakla, bu yüzden eğitim sistemini kaosa sürüklemekle suçluyor ve istifa etmelerini istiyor.

TOGO
Öğrenciler öğretmenlere grevle destek veriyor

»HÜKÜMET, nisan ayı başından beri sürmekte olan öğretmen grevi nedeniyle Togo’nun başkenti Lome’deki tüm okulları kapattı. Lise öğrencileri de öğretmenlerine grevle destek veriyor. Öğretmenler, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve maaşlarına zam yapılmasını istiyor.

YENİ ZELANDA
İlkokul öğretmenleri eylemdeydi

»YENİ ZELANDA Eğitim Enstitüsü (NZEI) tarafından temsil edilen ilkokul öğretmenleri, içinde özelleştirme, charter okulları, düşük maaş ve okulların kapatılması gibi pek çok uygulamanın yer aldığı, hükümetin sözde eğitim maliyetini düşürücü reformlarına karşı 13-14 Nisan tarihlerinde ülke çapında bir protesto eylemi yaptı. Öğretmenler geçen yıl kasım ayında da bir dizi işbırakma eylemleri yapmıştı.