DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

|

DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ A DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

TUNUS
Öğretmenler eğitimde özelleştirmeye karşı

»TUNUS Genel İşçiler Sendikası (UGTT)’na üye öğretmenler, 17 Nisan’da bir günlük grev yaptı. Eğitimde gelişen özelleştirme uygulamalarına, maaşların düşüklüğüne ve eğitim sisteminde kötüye gidişe öğretmenler karşı. İkili bir eğitim yapısı yaratıldığını söylüyorlar. Özel okullarda sınıf mevcutları 30 civarındayken, devlet okullarında bu sayı 60’a hatta 70’e kadar çıkıyor. (www.wsws.org)

DANİMARKA
Lokavta karşı 40 bin öğretmen eylem yaptı

»HÜKÜMET, neoliberal eğitim politikalarının bir parçası olarak öğretmenlerin ders saatlerini arttırmak, hazırlık çalışmalarını azaltmak istiyor. Öğretmenler de buna karşı. 18 Nisan’da 40 bin öğretmen lokavta karşı Danimarka’nın başkent Kopenhag’da eylem yaptı. 1 Nisan’dan bu yana uygulanan lokavtın, 55 bin öğretmen ile ilköğretim okullarındaki (folkeskole) 880 bin öğrenciyi etkilediği bildiriliyor. (www.wsws.org)

ABD
Öğrenciler okullarının kapatılmasını istemiyor

»CHICAGO’da öğrenciler 50’yi aşkın okulun kapatılmasına karşı boykota hazırlanıyor. Öğrenciler kapatmalara karşı Valiye toplu dilekçe verdi ve yürüyüşler düzenledi. Öğretmenler, veliler ve dernekler valinin özelleştirme planını da yakından izliyor. Chicago’da yönetimin eğitimdeki özelleştirme girişimleri büyük tepki çekiyor. (www.teachersolidarity.com)

İRLANDA
Üç sendika ortak eylemde anlaştı

»İRLANDA Ulusal Öğretmenler Derneği (INTO), İrlanda Ortaokul Öğretmenleri Birliği (ASTI) ve İrlanda Öğretmenler Sendikası (TUI), hükümet tarafından maaşlarda yüzde 14’lük kesinti ve emeklilik haklarında yapılmak istenen olumsuz düzenlemelere karşı grev de dahil olmak üzere eylemde birleşti. Eğer hükümet önerisini geri çekmezse, üç sendika ortak greve gidecek. (www.wsws.org)

PANAMA
Teknik enstitüde süresiz grev

»SAN MİGUELİTO’daki Louis Martinz Teknik Enstitüsü öğretmenleri, 17 Nisan’dan bu yana süresiz grevde bulunuyor. 850 öğrencisi olan ve 76 öğretmeni olan enstitü, yıllardır hırsızlık olayları ile uğraşıyor. Devlet de okulu ihmal ediyor. Öğretmenler, Eğitim Bakanı Lucy Molinar’ın okulu kendi gözleriyle görüp sorunlarının çözümü için kesin söz verinceye kadar greve devam edeceklerini açıkladı. (www.wsws.org)

PERU
Sendikacının serbest kalması için greve gittiler

»GÜNEY PERU’daki Puno bölgesinde 17 Nisan’da öğretmenler, üyesi oldukları CONARE-SUTEP sendikasının yöneticisi Efrain Condori Ramos’un serbest bırakılması için 24 saatlik grev yaptı. Ramos, kargaşa yaratmakla suçlanıyor. Değişik bölgelerden araçlarıyla Puno’ya gelen yaklaşık 500 öğretmen, yolları traŞğe kapattı, saatlerce araçlarından dışarı çıkmadı. (www.wsws.org)