DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

|

DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ A DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

NİJERYA: Ülke çapında süresiz grev
»NİJERJA Ulusal Öğretmenler Sendikası (NUT)’ndan yapılan basın açıklamasına göre; ülke çapında Cross River, Ogun, Oyo ve Niger’in de içinde bulunduğu 18 eyalette öğretmenler 1 Haziran’da süresiz greve başladı. 2008 yılında söz verildiği halde yüzde 27.5’lik zam ödenmiyor. (www.wsws.com)(www.teachersolidarity.com)

İNGİLTERE: Müzelerde grev nedeniyle kapalı
»ÇALIŞMA koşulları, ücret ve emeklilik gibi konularda uzun süredir müze çalışanlarını sorunları çözülemiyordu. Kamu ve Ticari Hizmetler Sendikası (PCS)’nın üç aydır yürüttüğü bir kampanyanın parçası olarak Londra ve Liverpool’daki pek çok müzede grev başladı. (www.wsws.com)

Yüzlerce okutman greve çıkacak
»Huddersfield kentindeki Kirklees Kolej’inde çalışan Üniversite ve Kolej Sendikası (UCU)’na üye yüzlerce okutman, maaşlarında yapılacak kesintilere karşı Haziran ayı içinde greve çıkacak. (www.wsws.com)

300 eğitim çalışanı grev yolunda
»Glasgow Koleji’ndeki 300 eğitim çalışanı, uzun süredir yürütülmekte olan toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmaya varılamaması üzerine greve çıkma kararı aldı. Eğitim emekçileri ücretlere zam yapılmamasına tepkili.(www.wsws.com)

Mutahhar Aksarı 
muaksari@yahoo.com