DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

|

 DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ A  DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

A.B.D : Öğrenciler ile veliler okul işgal etti
»Chİcago’daki Lafayette İlkokulu’nu 19 Haziran’da öğrenciler, veliler, Chicago Öğretmenler Sendikası’na üye olan/olmayan tüm öğretmenler işgal etti. Okullarını korumak için mücadeleye devam edeceklerini belirten işgalcilere, okulun dışındaki çok sayıda kişi destek verdi.

İNGİLTERE : Chesterfield Koleji’nde 2 günlük grev
»Chesterfİeld Koleji’nde 18 ve 20 Haziran tarihlerinde yüzde 70’i aşkın işten çıkarmalara karşı 2 günlük grev yapıldı. Geçen iki yılda 200 çalışan işten ayrılmıştı. www.wsws.org

KENYA : Ortaokul öğretmenleri grevde
»Kenya İlköğretim Öğretmenleri Sendikası üye ortaokul öğretmenleri, ödeneklerinin diğer öğretmenlerle aynı düzeye getirilmesi isteğiyle, Kenya Ulusal Öğretmenler Sendikası da, daha çok öğretmen atanması için 24 Haziran’da grev yaptı.

NİJERYA : Grev 2. haftasında
»Ekİtİ eyaletinde çalışan Nijerya Öğretmenler Sendikası’na üye öğretmenlerin, yüzde 27.5 oranında zam talebiyle başlattıkları grev ikinci haftasına girdi. Hükümet yüzde 15 zam öneriyor.

HİNDİSTAN : İlkokul öğretmenleri yürüyüş yaptı

»16 Haziran’da Tamil Nadu eyaletinin Pudukottai kentinde ilkokul öğretmenleri; toplam 22 isteği içeren listeyi Bölge İlköğretim Eğitim sorumlusuna verdi. Öğretmenler; her 10 okula bakacak bir psikolog atanmasını, 96 bin boş kadroya öğretmen verilmesini ve maaşlara zam yapılmasını içeren istekleri için aynı gün bir yürüyüş yaptı.

URUGUAY: Eğitime bütçe için 2 günlük grev
»Ulusal Ortaokul Öğretmenleri Federasyonu (FENAPES)’na üye öğretmenler; 20 Haziran’da 2 günlük greve gitti. FENAPES Başkanı Manuel Orono; grev ve okul işgallerinin 3 amaç için yapıldığını açıkladı. Orono; okul yapılmasını, öğretmen, yardımcı personel atanmasını ve maaşlara zam yapılmasını istedi.