Bira markalı okullara savaş açıldı

|

Bira markalı okullara savaş açıldı A Bira markalı okullara savaş açıldı

EĞİTİM GÜNDEMİ
 
TÜRKİYE


ADANA : Bira markalı okullara savaş açıldı
Yeşilay, Efes Pilsen ve Milli Piyango adındaki okul adları ile Efes Pilsen'in Türkiye Futbol Federasyonu arasındaki sponsorluk anlaşmasının iptalini istedi. Bu isimlerin  alkol ve kumarı çağrıştırdığını öne süren Yeşilay yetkilileri, Türkiye Futbol Federasyonu ile Efes Pilsen arasında sponsorluk anlaşması gereği Futsal Lig maçlarının Efes Pilsen adıyla anılmasını da istemediklerini belirttiler. Efes Pilsen adı altında spor okulları açıldığı da belirtilen açıklamada devlet eliyle özendirme yapıldığı savunularak Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün bu tür özendirici faaliyetlere izin vermemesi istendi.  Adana Yüreğir'de Efes Pilsen adında bir, Türkiye genelinde ise 12 adet de Milli Piyango adını taşıyan ilköğretim okulu bulunuyor.
 
 
GİRESUN :Köylüler öğretmenlerine ev yapıyor

Güce ilçesine bağlı Sarıyar İlköğretim Okuluna atanan öğretmenlerin barınma sorunu, köylülerin yapacağı lojmanlarla çözülecek. Muhtar Mürsel Kütük, köylerine öğretmen lojmanı yapmak için özel idareden sağladığı demir ve çimento desteğini köy halkının işçiliği ile birleştirerek öğretmenlerinin barınma sorununu çözmeyi hedefliyor. Konut sorunu, 120 öğrencinin bulunduğu köyde öğretmenlerin kalıcı olmasını engelliyor.(www.yesilgiresun.com.tr)
 
 
KİLİS : Gezici Kütüphane uygulama süresi uzatılmalı

“Türkiye Okuyor” kampanyası çerçevesinde okuma bilinci oluşturmak ve kitap okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla “SODES” kapsamında hazırlanan ve   süresi 2010 yılı sonunda biten Gezici Kütüphane uygulamasının devam etmesi istendi. Kilis ve köylerinde Gezici Kütüphane hizmetinden yararlanan ve kütüphane sayesinde kitap temin etmekte sıkıntı çekmediğini belirten halk,  öğrencilerin kitaba ulaşmalarını da kolaylaştırdığı için sürenin uzatılmasın gerektiğini belirtiyorlar. (www.kilisinsesi.com)
 
 
MUĞLA : Dr. Mete Ersoy'dan Milas'a bir okul daha
2010 yılında TBMM tarafından Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görülen Milaslı Dr. Mete Ersoy, 21 derslikli Anadolu Lisesi yapımı için Muğla Valisi Fatih Şahin ile protokol imzaladı. Eğitime yüzde 100 destek kampanyası çerçevesinde üçüncü defa protokol imzalayan Dr. Mete Ersoy, daha önce de 17 derslikli Mete Ersoy İlköğretim Okulu, bu okula ilave olarak 11 derslik, kütüphane, kapalı spor salonu ve Milas Anadolu Öğretmen Lisesine 175 bin TL maddi yardımda bulunmuştu. Okulun 5 bin 140 m2 inşaat alanı bulunduğu ve 1 milyon TL’ye malolacağı açıklandı. (www.mentesegazetesi.com)
 
MUŞ : BDP’li Milletvekilden üniversite için soru önergesi

BDP (Barış ve Demokrasi Partisi) Muş Milletvekili Nuri Yaman, Muş Alparslan Üniversitesine araştırma görevlisi alımında yaşanan usulsüzlükleri soru önergesi olarak Meclise taşıdı. Yaman, soru önargesinde Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümü sınavına giren adayların, ilanda yer almamasına rağmen yazılı sınavın ardından sözlü sınava tabi tutulmasını ve yazılı sınav sonucu açıklanmadan kazanan kişinin belirlenmiş olmasının nedenini sordu. Yaman, soru önergesinde, sözlü mülakatta akademik nitelik taşımayan, ideolojik ayrımcılık yaratan, ötekileştiren, kişisel dünya görüşünü ortaya çıkartan, etnik kimlik ve mezhepsel kimliğin ifşasını zorunlu kılan sorularla gerçekleştirildiğini de belirti. (www.30nisan.com)
 
 
SAMSUN : İl çapında liseye gitme oranı düşük

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Vezirköprü ilçesini ziyareti sırasında ilçelerde liseye devam etme oranının düşük olduğunu söyledi. Aksoy yaptığı konuşmada, “İlköğretimi bitiren çocuklarımızın liseye gitme oranı yüzde 65 oranındaydı. Bu yıl il genelinde yaptığımız çalışmalar sonunda yüzde 80´lere çıkardık. Ama bazı ilçelerimizde, Vezirköprü´de buna dahil oranımız düşük. Bu, duyarlılık gösterilmesi gereken konu. Bir kurumda hizmet verebilmesi için artık çocuklarımızın en az lise mezunu olması gerekiyor” dedi. (www.samsunmanset.com.tr)
 
YALOVA : Altınova’da Denizcilik Lisesi heyecanı
İnşaatı tamamlanan Altınova Tersane Girişimcileri Denizcilik Anadolu Meslek Lisesinin açılışı ikinci yarıyıla yetiştirilmeye çalışılıyor. Toplam 700 öğrenci kapasiteli olarak planlanan okulun tamamlanması durumunda, ilçede hızla gelişmekte olan tersane sanayinin eleman ihtiyacının karşılanacak. Okulun faaliyete geçmesiyle birlikte ilçede önemli hareketliliğin yaşanacağına dikkat çeken Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “Okul, eksiklerinin tamamlanmasıyla birlikte çok önemli bir eğitim merkezi olacaktır. İlçemizin gelişmesine büyük katkı sağlayacak olan bu önemli eseri ilçemize kazandıran tersane girişimcilerimize ilçemiz adına teşekkür ediyorum” dedi.(www.yalovahaber.net)
 
 
Hazırlayan : Mutahhar Aksarı
muaksari@yahoo.com