EĞİTİM GÜNDEMİ

|

EĞİTİM GÜNDEMİ A EĞİTİM GÜNDEMİ

Hazırlayan : Mutahhar Aksarı / muaksari@yahoo.com

TÜRKİYE

BURDUR : Üniversite’den Ağlasun’un tanıtımı için proje

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğretim üyesi Doç Dr Salih Ceylan Ağlasun ilçesinin doğal ve kültürel kaynaklarını turizm’e kazandırmak amacı ile proje hazırladı. Ceylan’ın koordinatörlüğünü üstlendiği proje Ağlasun İlçesinde doğal kültürel kaynakların sürdürülebilir turizm kullanımlarına hazırlanması, projenin kapsamı ise ilçede turizm ve faaliyet çeşitlerinin artırılması, istihdamda artış kalkınma göstergelerinde iyileşme, genç nüfus kaybında azalma hedeflenmekte. Proje (BAKA) ve Sagalassos kazı başkanlığı tarafından destekleniyor. Projenin toplam bedeli ise 185.797.00 TL. Projenin süresi ise 8 ay. Ağlasun ilçesi istisnai değerlere sahip: Coğrafyası etkileyici, flora fauna çeşitliliği zengin. En önemlisi 7.Km. kuzeyinde Akdeniz’in en iyi korunmuş antik kentlerinden birisi, Sagalassos yer alıyor. İlçe ve yöre dengeli antik kent turizmi, dağcılık, doğa yürüyüşü, kampçılık, kırsal turizm, agroturizm gibi pek çok alternatif turizm çeşidi için son derece uygun özelliklere sahip. Üstelik yerel değerlerin pek çoğu son 22 senedir burada sürdürülen geniş çaplı disiplinler arası arkeoloji ve çevrebilimleri için araştırması ile bilimsel olarak çalışılmış ve belgelenmiş. Bu sonuçların birleşiminden yöreyi dış dünyaya sadece “doğal ve tarihi güzellikleri” ile değil tarih boyunca coğrafyası ve kültürünün gelişimi ile heyecan verici öyküsü ile bir bütün olarak sunulabilecek bir artı değer doğmuştur. Bu artı değeri yani “bütün öyküyü sürdürülebilir şekilde turizm kullanımına sunmak teklif edilen projenin hedefidir.(www.rehberbucak.com)
 
TUNCELİ : Eğitim Sağlık Vakfı yurt için destek bekliyor

12. Munzur Kültür ve Doğa Festivali kapsamında Tunceli’ye gelen Tunceli Eğitim ve Sağlık Vakfı Başkanı Kadriye Özgen Akçelik, basın mensuplarıyla bir araya gelerek vakıf hakkında bilgi Verdi. Akçelik, “Vakfımızın iki ana amacından biri, eğitim alanında Dersimli öğrencileri desteklemektir. Vakfımız, kurulduğu günden bu yana 3 bin 481 Dersimli üniversite öğrencisine burs vermiştir. Ayrıca bin 522 lise öğrencisi de üniversite hazırlık kurslarında vakfımızdan ücretsiz dershane hizmeti olarak destek almıştır. Her yıl başvuruların artması ve üniversitelerde okuyan dersimli öğrencilerin çoğalması, bir yandan bizi mutlu ederken diğer yandan da kısıtlı bütçemiz nedeniyle talepte bulunan 10 bine yakın öğrencimizin tamamına burs verememenin üzüntüsünü yaşamaktayız. Bu amaçla kurulduğu günden bugüne özellikle eğitim alanında büyük atılımlar yapan vakfımız, tarihinden aldığı destek ile 2012-2014 yılları arasında Dersim’de bir ilk olarak öğrenci yurdu yapacak ve hizmete açacaktır. Bu yurdun geliri yine, Dersimli üniversite öğrencilerine verilecek burslarda ve sağlık alanındaki faaliyetlerinde kullanılacaktır” dedi. (www.tuncelininsesi.com)
 
TUNCELİ : “250 öğrenciye ücretsiz kurs verdik.”

Pertek ilçesinde bir süre önce kapatılan Eğitim-Destek Evi tekrar açıldı. Açılış sırasında bir konuşma yapan Belediye Başkanı Kenan Çetin; “İlçemizde yaklaşık 1 yıl önce eğitime başlayan Pertek Belediyesi Eğitim ve Destek Evi,  diğer yerlerde olduğu gibi kapatıldı. Gençlere ücretsiz eğitim ilkesiyle hareket eden belediyemiz eğitim ve kültürevi, Tunceli Dayanışma Vakfı’nın desteğiyle eğitime kaldığı yerden devam edecek. İlçemiz  halk meclisinin almış olduğu karar üzerine belediye olarak eğitim destek evini açtık. İki yüz ellinin üzerinde öğrenciye ücretsiz, İngilizce, SBS, KPSS, şan dersi, yüzme, YGS-LYS kursları verdik. Eğitim destek evi hakkında verilen kapatma kararı için hukuki süreci başlattık. Kapatmalara, yasaklamalara karşı gönüllü öğretmenlerimizin sayesinde biz bu kurumu açacağız” dedi. (www.tunceliemek.com.tr)
 
VAN : Çaldıran’da tuvaletsiz okul kalmayacak!

Çaldıran İlçe Kaymakamı İbrahim Dündar, ilçe genelinde tuvaleti olmayan okul kalmayacağını belirtti. Kaymakam Dündar, 90 okulu ve 21 bin öğrencisi bulunan Çaldıran’da, tuvaleti bulunmayan 15 köy ilköğretim okuluna 4 gözlü WC ve depo yapmak sureti ile çocukların en temel ihtiyaçlarına cevap vermiş olacaklarını söyledi. Van Valisi Münir Karaloğlu’nun talimatları doğrultusunda ödeneği temin edilen ve kamuya maliyet 385 bin TL olan 15 köy ilköğretim okuluna WC yapımı çalışmalarını inceleyen Kaymakam Dündar, Eylül ayında başlayacak olan yeni eğitim öğretim döneminde öğretmen ve öğrencilerin bu nevi sıkıntılar yaşamayarak eğitime daha rahat odaklanacaklarını belirtti.(www.gazetevan.com)

 
DÜNYA

BATI TRAKYA : Türkleri çıldırtan kitap!

Batı Trakya Türkleri, Yunan okullarında okutulan kitaplara ateş püskürdü. Batı Trakya Türk Azınlığı, Yunan devlet okullarında okutulan ders kitaplarında Türklerle ilgili yer alan "düşmanca" anlatımların kaldırılmasını istedi. Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu tarafından Eğitim, Yaşam Boyu Öğrenim ve Din İşleri Bakanlığı’na gönderilen mektupta, Yunan okullarında altıncı sınıf tarih kitaplarında yer alan Türklerle ilgili "düşmanca" anlatımların, Yunanlı olmayanlara karşı olumsuz duygular oluşmasına ve çocukların psikolojisini bozarak ayırımcı duygularla yetişmelerine neden olduğu vurgulandı. Danışma Kurulu, Yunan okullarında okutulan tarih kitaplarında "Türkler İzmir’e girdi. Yunan ve Ermeni mahallerini ateşe verirken, Metropolit Hrisostomos Müslüman kalabalığa teslim edildi ve öldürüldü. Felaket, Hristiyanların kıyımı ve yağmalamalarla tamamlandı. Bu, bölgede asırlarca süren Yunan varlığının dramatik sonu oldu" şeklindeki ifadelerin, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkileri de olumsuz etkilediğine dikkati çekti. Kurul, tarih kitaplarındaki nefret içeren önyargılı deyimlerin Türk ve Yunan eğitimcilerden oluşacak bir komisyon tarafından incelenerek arındırılması istedi. Yunan tarihinin devlet okullarında ve azınlık okullarında farklı ifadelerle anlatıldığına dikkat çeken mektupta, bu durumun Batı Trakya’da yaşayan iki farklı unsurun birbirine bakışlarını ve gelişimlerini olumsuz etkilediği vurgulandı. Eğitim Bakanlığı 2006’da, tarih kitaplarında Osmanlı yönetimi ve Türkler hakkında daha yumuşak ifadelerin kullanıldığı yeni bir tarih kitabı hazırlamıştı. Ancak bu kitap kilisenin ve ülkedeki aşırı milliyetçi kesimlerin tepkisi nedeniyle sadece bir yıl okutulabilmişti. (www.medyaradar.com)
 
BREZİLYA : Üniversitedeki grev 3. ayını doldurdu

57 kamu üniversitesi ile 38 teknik enstitünün 34’ünde okuyan öğrenciler, görev yapan akademisyenler ve çalışan teknik elemanların 17 Mayıs’ta başlattıkları grev 3. ayını doldurdu. Grevciler en son 13 Temmuz’da önerilen yüzde 45.1’lik zammı reddetmişlerdi. Brezilya’da mesleğe yeni başlamış bir polis 2500 ABD Doları alırken, profesör 2000 ABD Doları alıyor.(www.wsws.org)
 
SRİ LANKA : 4 bin akademisyenin grevi 5. haftasında

Üniversite Öğretim Üyeleri Birliği Federasyonu (FUTA)’na üye 4 bin civarındaki akademisyen 4 Temmuz’dan bu yana grevde. Grev tüm üniversiteleri ciddi biçimde etkiledi. Öğrenciler de ülke çapında düzenlenen gösterilere katılarak destek verdi. Akademisyenler taban aylıklarına yüzde 20 zam yapılmasını, gayri safi yurtiçi gelirin yüzde 6’sının eğitime ayrılmasını, tüm eğitim reformları yapılırken kamunun ve kendilerinin bilgilendirilmesini, eğitimde özelleştirme uygulamalarına son verilmesini ve üniversite yönetiminin siyasetin etkisinden arındırılıp özerkleştirilmesini istiyor.(www.wsws.org)
 
TANZANYA : Öğretmenler grevde

Tanzanya Öğretmenler Sendikası (TTU)’na üye devlet okulları ile kolejlerde çalışan tüm öğretmenler 30 Temmuz’da greve başladılar. Öğretmenler, maaşlarının arttırılmasını istiyor.(www.wsws.org)
 
TUNUS : İlkokul öğretmenlerinden 1 günlük grev

Tunus Genel İşçi Sendikası (UGIT) tarafından desteklenen İlköğretim Sendikası’na üye öğretmenler, 31 Temmuz Salı günü ülke çapında 1 günlük grev düzenledi. Öğretmenler daha önceden 16, 30 ve 31 Mayıs tarihlerinde greve çıkmışlardı. Hükümet de bu günlerin ücretlerini maaşlardan düşürme kararı verdi. Öğretmenler hem daha yüksek maaş verilmesi hem de eğitimin standartlarının yükseltilmesi için greve gitmişlerdi. (www.wsws.org)
 
ZİMBABVE : Yeni eğitim-öğretim yılı grevli olacak

Üst Konsey şemsiyesi altında toplanmış, Kamu Hizmetleri Birliği, Zimbabve Öğretmenler Birliği, Zimbabve İlerici Öğretmenler Sendikası, Zimbabve Öğretmenler Sendikası ve Zimbabve Kolej Okutmanları Birliği gibi kuruluşlara üye öğretmenler Ağustos ayının ilk haftasında gelecek eğitim-öğretim yılı başında yapacakları grevi tartışmak için biraraya geldi. Şu anda en düşük maaş 296 ABD Doları. Öğretmenler bu rakamın en azından 564 ABD Doları olmasını istiyor. (www.wsws.org)