DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

|

DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ A DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

Hazırlayan : Mutahhar Aksarı
muaksari@yahoo.com


TÜRKİYE

 MARDİN : Çatlayan duvarlar, temizlenmemiş tuvaletlerle eğitim başladı
Alaattin Turhan İlköğretim Okulu yeni eğitim yılına, çatlayan duvarları ve temizlenmemiş tuvaletleri ile başladı. 13 derslik 400 öğrenci ve 21 öğretmenin ders başı yaptığı okulda tuvaletlerin kapısı kırık, lavabolar eski, duvarlar çatlamış, çatıları ise rutubetten dolayı dökülmüş vaziyette. Çocuklarının bu şekilde eğitime başladıklarını öğrenen veliler Milli Eğitime tepki gösterdi. Bir haftadan beri yeni eğitim döneminin başladığını belirten veliler, çocuklarının bu şekilde okula gelmek zorunda kaldığını söylediler. Mardin Milli Eğitim Müdürü Ziya Eser, okulun yıkılma kararı bulunduğunu belirterek, Özel İdare'den, tuvaletlerin yapılması konusunda yardımcı olmalarını istediğini ifade etti. Çocuklarının bu şekilde okula başlamasından dolayı çok üzüldüğünü belirten öğrenci velisi A.S., "Okul bakımsız, adeta harabe durumda. Tuvalet sıkıntısı var. Bina çok eski, sıralar aynı şekilde eskimiş durumdadır. Ek bina, bir yıldan beri onarılmadığı için şu anda boşaltılmış durumda. Öğrenciler diğer sınıflara yığılmış vaziyette, kalabalık sınıflarda ders yapıyor. Yetkililer şu ana kadar nerdeydi. Çocuklarımız bu halde okula geliyor." dedi.(www.mardinlife.com)

 TUNCELİ : Hozat ilçesinde okul boykotu
tuncelininsesi.com'un haberine göre Tunceli’nin Hozat İlçesi’nde 4+4+4 sistemi nedeniyle ilçe merkezinde bulunan lise, ilköğretime tahsis edilirken, ortaöğretim öğrencilerine de 41. Motorlu Piyade Tugayı'nın içinde bulunan ve daha önce ilçe Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) olarak kullanılan ilçe merkezine bir kilometre mesafedeki okul tahsis edildi. Gerek okulun askeriyenin içinde olması, gerekse de ilçe merkezine uzaklığı nedeniyle öğrenci velileri çocuklarını okula göndermeme kararı aldı. Durumu protesto etmek amacıyla ilçedeki sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin girişimiyle Belediye önünde toplanan öğrenci ve veliler durumu protesto etti. Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak’ın da destek verdiği eyleme katılanlar belediye önünden düğün salonuna kadar yürüdü. Belediye Düğün Salonunda eğitim konusunda yaşanan sıkıntılarla ilgili konuşan Belediye Başkanı Cevdet Konak, sorunun giderilmesi amacıyla yaptıkları girişimlerin sonuçsuz kaldığını söyledi.(www.sol.org.tr)

DÜNYA

A.B.D : Son 25 yılın en büyük öğretmen grevi

10 Eylül Pazartesi günü, ABD’nin en büyük üçüncü okul bölgesi olan Şikago’da, yaklaşık 30 bin öğretmenin katılımıyla başlayan grev, tarafların uzlaşması sonucunda 18 Eylül’de sona erdi. 350 bin öğrencinin eğitim gördüğü birçok okulda bu süre boyunca eğitim yapılamadı. Öğretmenler Şikago’da en son 1987’de grev yapmış ve grev yaklaşık 19 gün sürmüştü.  Öğretmenler yaklaşık yirmi beş yıl sonra ilk kez greve çıkarken, grev kararı akademik yılın başlamasından bir hafta sonra alındı. Guardian’ın haberine göre, sağlık hizmetleri, tazminatlar, öğretmen performans değerlendirmeleri ve ücret artışı meselelerinde anlaşma sağlanamamasından dolayı sendikanın grev kararı aldığı belirtiliyor.  Grev kararının oldukça zor bir karar olduğunu belirten Şikago Öğretmenler Sendikası Başkanı Karen Lewis, “Eğer biz öğrencilerimize hak ettikleri eğitimi vereceksek, bu şehirde bazı şeyleri daha farklı yapmamız gerekiyor” diye konuştu. Sendikanın grev kararı alınmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi, öğretmenlerin performans değerlendirmelerinin öğrencilerin testlerdeki başarılarına göre belirlenmesi. Öğretmenler, hem kendi gelecekleri açısından hem de öğrencilerin aldığı eğitimin kalitesi açısından bu performans değerlendirme yönteminin sağlıklı bir yöntem olmadığını ifade ediyorlar. Dokuz gün boyunca süren grev, sendika delegelerinin üç yıllık yeni bir sözleşmeyi kabul etmesinin ardından sona erdi.

Sendika başkanı Karen Lewis anlaşma sonrası yaptığı açıklamada, grevin zaferle sonuçlandığını ilan ederken, anlaşmanın mükemmel bir anlaşma olmadığını fakat her küçük ayrıntının yerine getirilmesi için de sonsuza kadar grevi sürdüremeyeceklerini ifade etti. Anlaşmaya göre, öğretmen maaşlarında ilk yıl yüzde 3’lük bir artış öngörülürken, takip eden iki yılda ise yüzde 2’li bir artış söz konusu olacak. Anlaşmada ayrıca öğretmen performanslarının değerlendirilmesinde test sonuçlarının etkisinin azaltıldığı belirtiliyor. Bununla birlikte öğretmenler kendi ders planlarını yapabilecekler. Bu arada, Guardian’ın “Kimin tarafındasınız?” başlığı altında düzenlediği ankette katılımcıların yüzde 59’unun öğretmenleri desteklediği görülüyor.(www.soL.org.tr)

PARAGUAY : 10 bini aşkın öğretmen 3 gün grevdeydi

Paraguay Eğitimciler Federasyonu (FEP), Ulusal Eğitimciler Sendikası, Paraguaylı Eğitim Emekçileri Derneği ve eğitimle ilgili üç birliğin çağrısıyla 10 bini aşkın devlet okullarında görev yapan öğretmen 13-15 Eylül tarihleri arasında 3 günlük grev yaptı. Öğretmenler eğitime bütçeden daha çok pay ayrılmasını istiyor. Grevi örgütleyen sendika dernek ve birlikler, eğer Hükümet 25 Eylül’e kadar isteklerine olumlu yanıt vermezse, yeniden greve çıkacaklar.(www.wsws.org)