DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

|

DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ A DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

HİNDİSTAN: Karnataka’daki devlet okullarında gösteriler
ÜLKENİN dört güney eyaletinden biri olan Karnataka’daki devlet okullarında öğle yemeği servisini yapan yüzlerce işçi, daha yüksek maaş ödenmesi, yaz tatillerinde ek ödeme yapılması ve kadro verilmesi için 21 Ekim’de gösteri yaptı. Gösteriyi Hindistan İşçi Sendikaları Merkezi (CITU) düzenledi. (www.wsws.com)

***
BATI AVUSTRALYA: Eğitim emekçileri hakları için yürüdü
BAŞKENT Perth’teki devlet okullarında çalışan yüzlerce eğitim emekçisi, hükümetle yapılmakta olan toplusözleşme görüşmelerinin kesilmesi üzerine 25 Ekim’de okullarından çıkıp Parlamento önüne yürüdüler. United Voice (UV) sendikası; asistanlar, temizlikçiler ve bahçıvanların haftalık ücretlerinde 80 ABD Doları artış yapılmasını istiyor. (www.wsws.com)

***
İSKOÇYA: Üniversite okutmanlarından 1 günlük grev
İSKOÇYA Eğitim Enstitüsü (EIS)’nde çalışan İskoçya’nın en büyük eğitim sendikasına üye okutmanlar, maaşlara yapılmak istenen yüzde 1 oranındaki zammı reddedip, 23 Ekim’de 24 saatlik grev yaptı. Okutmanların örgütlü olduğu Üniversite ve Kolej Sendikası ise grevi oylamaya sundu. (www.wsws.com)

***
SRİ LANKA: 2 bin öğretmen ve müdür Bakanlık önündeydi
SRİ LANKA’nın başkenti ve en büyük ticari kenti Colombo’da 2 bini aşkın öğretmen ve müdür 2008’den bu yana ödenmeyen maaşları ve ücret eşitsizliklerini de içeren ve uzun süredir çözümlenmeyen şikayetlerini dile getirmek için 24 Ekim’de Eğitim Bakanlığı’na yürüdü. Yüzlerce polis Eğitim Bakanlığı önünde barikat kurdu ve öğretmenlerin temsilcilerini Bakanlık binasına sokmadı. Seylan Eğitim Hizmetleri Sendikası (CTSU) eğer hükümet şikayetleri çözümlemezse, 9662 devlet okulunun kapanabileceğini belirtti. (www.wsws.com)

***
İRLANDA: 2 bin öğretmen maaşları protesto etti
BAŞKENT Dublin’de 2 bin öğretmen, 24 Ekim Çarşamba günü Cumhuriyet Meclisi önünde hükümetin maaşlar üzerinde yapacağı kısıtlamalara karşı toplanıp, protesto gösterisi yaptı. Maaşlar geçen yıl yüzde 13 oranında azalmıştı. Bu yıl ise bu oran yüzde 20’yi bulacak gibi. Öğretmenler aynı zamanda mesleğe yeni başlayan öğretmenlerle kıdemli öğretmenler arasındaki yüzde 27’lik ücret eşitsizliğini de dile getiriyor. (www.wsws.com)

***

YENİ ZELANDA: Politeknik Eğitim Enstitüsü’nde grev
UZAKTAN eğitim veren Açık Politeknik Eğitim Enstitüsü’nün Yüksekokul Eğitim Sendikası’na üye okutmanları, araştırma ve geliştirme yapmak için verilen 30 günlük sürenin Yeni Zelanda hükümeti tarafından 15 güne düşürülmesi üzerine grev oylaması yaptı. Grev tarihinin daha sonra belirleneceği belirtildi. Enstitü, geçen yıl 40 binin üzerinde öğrenciyi eğitmişti. (www.wsws.com)

Mutahhar Aksarı 
muaksari@yahoo.com