DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

|

DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ A DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

ARJANTİN
Öğretmenlerden ardı ardına grevler

KAMU ve özel enstitülerde çalışan Cephe Sendikası’na (Frente Gremial) üye öğretmenler, 23 ve 24 Ekim’de grevdeydi. Ardından Buenos Aires Öğretmenler Sendikası (Udocba)’na üye öğretmenler 25 ve 26 Ekim’de greve çıktı. Öğretmenler, daha iyi ve sağlıklı çalışma koşulları yaratılmasını, daha iyi yemek hizmeti verilmesini ve düzenli okul servisleri olmasını istiyor. Yöneticiler ise, kaynakların yetersizliği nedeniyle öğretmenlerin isteklerini karşılayamayacaklarını açıkladı. (www.wsws.org)

***

KANADA
3 bine yakın eğitimci hakları için iş bıraktı


KANADA Kamu Emekçileri Sendikası (CUPE)’na üye British Columbia Üniversitesi (UBC) asistanları ile Vancouver Community Koleji (VCC)’ndeki yardımcı personeli 29 Ekim’de grev başladı. VCC’nin kütüphanesinde, yönetim katında, teknik servis ve mutfak bölümünde çalışan personel, 2010 yılından bu yana sözleşmesiz çalışıyor. UBC’deki asistanlar, özel danışman öğretmenler ve dil eğitmenlerinin de 2010’dan bu yana sözleşmeleri yok. (www.wsws.org)

***

HİNDİSTAN
85 bin sözleşmelinin grevi üçüncü ayında

HİNDİSTAN’ın merkez-doğu eyaleti Jharkhand’daki 40 bin devlet okulunda görev yapan 85 bin civarındaki sözleşmeli öğretmen 28 Ağustos’tan bu yana grevde. Sözleşmeli öğretmenler maaşlarının artırılmasını ve kadro verilmesini istiyor. (www.wsws.org)

***

NAMİBYA
Öğretmen eylemleri bütün ülkeye yayılıyor

KHOMAS bölgesinde 400 öğretmen yüzde 40 ücret artışı talebiyle 29 Ekim’de greve başladı. Onları Otjozondjupa bölgesindeki 200 ilk ve ortaokul öğretmenlerinin grevi izledi. 30 Ekim’de de Walvis Bay ve Swakopmund’daki 200 ilk ve ortaokul öğretmeni greve katıldı. Namibya Ulusal Öğretmenler Sendikası (NANTU), üyesi olan grevci öğretmenleri desteklemiyor. Namibya Öğretmenler Sendikası (TUN) ise, üyesi olmayan grevci öğretmenleri destekliyor. (www.teachersolidarity.com)