DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

|

DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ A DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

ARJANTİN: Buenos Aires’te iki günlük öğretmen grevi
TOPLUSÖZLEŞME görüşmelerinin tekrar başlamasını da içeren bir dizi konunun ele alınması için başkent Buenos Aires’teki öğretmenler 22 ve 23 Kasım günlerinde olmak üzere 2 gün grev yaptı. Çatısı altında 5 eğitim emekçisi sendikasını toplamış olan Buenos Aires Eğitimciler Sendikaları Cephesi 2 günlük greve katılımın yüzde 97 oranında olduğunu açıkladı. SUTEBA Genel Sekreteri Baradel, eğer isteklerine çözüm bulunmazsa eylemlerin giderek derinleştirileceğini açıkladı.

***
PERU: Yeni yasaya eğitimciler grevle karşılık verdi

PERU Üniter Eğitim Emekçileri Sendikası (SUTEP), Kongre’de tartışılmakta olan Eğitim Reformu Yasası’nı protesto etmek için 21 ve 22 Kasım tarihlerinde 2 günlük grev yaptı. Yasa ile öğretmenlerin hakları ve kazanımları yavaş yavaş yok olacak.


***
LÜBNAN: Eğitime zorunlu mola!
LÜBNANLI öğretmenler uzun zamandır sürmekte olan maaş sorunlarının çözümü için tekrar 27 ile 28 Kasım tarihlerinde 2 günlük grev yaptı. Greve pek çok özel okul öğretmenleri de katıldı. Öğretmenler daha önce de taleplerinin karşılanması için eylemler yapmıştı.

***
HIRVATİSTAN: 70 bin öğretmen bir günlüğüne iş bıraktı

HÜKÜMETİN ücretlerde kesinti yapma planına karşı öğretmenler hemşirelerle birlikte 29 Kasım’da 1 günlük grev yaptı. 100 bin öğretmenin 70 bini greve katıldı.

***
SLOVAKYA: Süresiz greve çıktılar
26 KASIM’dan itibaren Slovakya’da öğretmenler süresiz greve başladı. Bu, yarıyılda yapılan ikinci grev. Hükümet maaşlarda yüzde 5 artış yapmayı öneriyor, öğretmenler ise yüzde 10 artış talep ediyor.

***
TANZANYA: Maaşlarını alamayan okutmanlar greve gitti

KAMPALA Uluslararası Üniversitesi, bünyesinde görev yapan okutmanlara yaklaşık 10 aydır maaş vermiyor. Bunun üzerine, kasım ayının son gününde okutmanlar greve gitti. Okutmanlar haklarını alana kadar mücadeleye devam edeceklerini söylüyor.

Mutahhar Aksarı
muaksari@yahoo.com