Dicle Üniversitesi’nde polis saldırısı: 100 gözaltı

|

Dicle Üniversitesi’nde polis saldırısı: 100 gözaltı A Dicle Üniversitesi’nde polis saldırısı: 100 gözaltı

Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektörlüğü'nün Devlet Planlama Teşkilatı koordinasyonunda uygulanan Sosyal Destek Programı (SODES) projeleri kapsamında düzenlediği "Bahar Şenliği"ni protesto eden öğrencilerin, dün akşam saatlerinde şenlik kapsamında konser verilecek olan Kongre Merkezi önünde açıklama ve oturma eylemi yaptıktan sonra polis saldırısına maruz kaldıkları öğrenildi.

"Bahar Şenliği" için görüşlerinin alınmadığını belirten öğrencilerin, yaklaşık altı saat süren oturma eylemi sonrası İHD ve BDP yöneticilerinin arabuluculuğu ile etkinliğin yapıldığı alanın dışına çıkmasının ardından, Dicle Üniversitesi Rektörü Ayşegül Jale Saraç, protesto eylemi nedeniyle yaklaşık iki saat gecikmeli olarak alana gelebildi. Saraç, 17 bin 600 DÜ öğrencisinin "protestocu grupla aynı fikirde olmadığı"nı öne sürerek, öğrenciler arasında "provokatör öğrenciler"in bulunduğunu ve şenliğe gölge düşürmek istendiğini söyledi.

Bir süre etkinlik alanı dışında duran öğrencilerin daha sonra Rektör Saraç'ın gelmesiyle alana geri dönmek istemelerine izin vermeyen polis, öğrencilere biber gazı sıkarak bazılarını gözaltına alındı. Bu kez Fen Edebiyat Fakültesi önünde oturma eylemi yapmaya başlayan öğrencilere düzenlenen ikinci saldırıyla birlikte, gözaltına alınanların sayısının 100'e yaklaştığı bildirildi.

Yoğun önlemlerinin alındığı bildirilen üniversite kampüsünde gerginliğin bir süre daha devam ettiği, İHD'nin de aralarında bulunduğu bazı kurumların temsilcilerinin üniversite kampüsüne geldiği belirtildi.

DÜ öğrencileri "öğrencisiz şenlikler"i protesto etti
Akşam saatlerinde yaşanan polis saldırısı öncesinde, Dicle Üniversitesi Öğrenci Derneği'ne (DÜÖ-DER) üye öğrenciler, üniversite yönetiminin kendilerine danışılmadan hazırladığı Bahar Şenliği etkinliklerini, düzenledikleri yürüyüş ile protesto ederek, yapacakları alternatif şenlikler için dayanışma çağrısında bulundu.

DÜ Fen Edebiyat Fakültesi önünde bir araya gelen yaklaşık 500 öğrenci buradan oluşturdukları yürüyüş korteji ile şenliklerin yapılacağı DÜ Kongre Merkezi'ne doğru yürüyüşe geçti. "Öğrenci iradesi hiçe sayılıyorsa şenliği kabul etmiyoruz" pankartı açan öğrenciler, yürüyüş boyunca "Baskılar bizi yıldıramaz", "Dicle bizimdir bizim kalacak" ve "Rektör istifa" sloganlarını attı.

"Öğrenci iradesini tanımayan yönetim istemiyoruz", "Üniversite bizimle özgürleşecek" ve "Dikta(rek)tör istemiyoruz" dövizlerini taşıyan öğrenciler, konserin yapılacağı Kongre Merkezi'nin önünde açıklama yaptı. Açıklamada, öğrenci şenliklerinde öğrenci dernek ve kulüplerinin fikrinin alınmadığı belirtilerek, öğrenci şenliğinin öğrencilerin iradesini görmezden gelme etkinliğine dönüştüğü ifade edildi.

"Dikta(rek)tör istemiyoruz!"
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı olmadan önce YÖK'ü kaldıracaklarına dair verdiği sözün hatırlatıldığı açıklamada, "AKP, iktidar olmasıyla birlikte YÖK'ü kaldırmayıp aksine kendi kadrolu elemanlarını yerleştirerek öğrenciler üzerinde tahakküm kurmaya çalışıyor. AKP, öğrencileri gözaltına alarak ve tutuklayarak hatta katlederek ikiyüzlülüğünü ortaya koymuştur" denildi.

YÖK'ün Kürt öğrencilere yönelik fişleme ve faaliyetlerine ilişkin basında çıkan haberlerin de gündeme getirildiği açıklamada, YÖK'ün planının Kürt öğrencileri kendi dil, kültür ve tarihinden soyutlamak olduğu vurgulanırken, Dicle Üniversitesi öğrencileri Mahsun Karaoğlan ve Aydın Erdem'in de güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü ifade edildi.

"AKP'nin 'kendi Kürtünü' yaratma politikasının uzantısı olan ve rektör tarafından düzenlenen Bahar Şenliği'ne katılmayı reddediyoruz" diyen öğrenciler, 3-5 Mayıs 2010 tarihleri arasında düzenleyeceklerini duyurdukları alternatif bahar şenlikleri için tüm öğrencileri dayanışmaya çağırdı. Yapılan açıklamanın ardından oturma eylemi yapan öğrencilere yönelik daha sonra gerçekleşen polis saldırısında da toplu gözaltı yaşandı. SoLorg