Cemaat çalıyor, AKP göz yumuyor

|

Cemaat çalıyor, AKP göz yumuyor A Cemaat çalıyor, AKP göz yumuyor

Gençlik Muhalefeti, KPSS’yi ve eğitimde gerici kadrolaşmayı yaptıkları basın açıklaması ile protesto etti.  Beyoğlu Mis Sokak girişinde bir araya gelen gençler, buradan FEM Dershanesi’ne yürüdü. “ Hırsız varrrr!” diye bağırarak çevredeki yurttaşların dikkatini üzerine çeken gençler, sık sık “ Cemaat elini eğitimden çek”, “ Cemaat çalıyor, AKP göz yumuyor” sloganlarını attı. “ Gençler “Sorular ÖSYM’den kopya cemaatten; cevap bizden, para sizden- FEM Deshaneleri”  yazılı dövizi FEM Dershanesi kapısına astı.

 

 

DERSHANE: DEVLET ARKAMIZDA SANA NE?

 

Basın açıklaması sonrası ise ilginç bir olay yaşandı. Açıklamanın ardından, dersane öğretmeni olduğunu söyleyen bir grup, eylemcilerin tek tek cep telefonuyla fotoğrafını çekmeye başladı. Bu duruma tepki gösteren gençler, “Cemaatçi polisinize mi vereceksiniz fotoğraflarımızı” diye tepki gösterdi. Yaşanan tartışma sırasında dershane yetkililerinin, Evet, “devlet de arkamızda, polis de size ne” demesi dikkat çekti.

 

 

‘DERİN İŞBİRLİĞİ ŞÜPHESİ VAR’

Gençlik Muhalefeti adına FEM Dershanesi önünde açıklama yapan Ekin Kara,  gerici piyasacı kadrolaşmaya karşı gençlerin geleceklerine sahip çıkacağını söyledi. KPSS sonuçlarına işaret eden Kara,  “cemaat-ÖSYM işbirliği ile gerçekleştirildiği” iddia edilen kopya olayına dikkat çekti.  Söz konusu iddialara ÖSYM yetkililerinden ciddi bir yanıt gelmediğini belirten Kara, “  ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ‘3-5 kişi soruları aldıysa bilemem’ diyerek pişkinliğini gözler önüne sermiştir. İddialar ve muhataplarıyla ilgili soruşturma dahi başlatılmaması da olayın münferit değil, derin işbirliği çerçevesinde gerçekleştirildiğine ilişkin şüpheleri güçlendirmiştir” dedi.

 

‘DOĞRU CEVAPLAR GÜLEN CEMAATİNDEN’

AKP’nin iktidara geldiğinden beri eğitim alanına yönelik müdahalesini KPSS ile sürdürdüğünü belirten Kara,  sınav sonucunda ortaya çıkan tabloyu şu cümlelerle ifade etti:

“ Sınavın eğitim bilimleri bölümünde 120 sorunun tümünü doğru olarak cevaplayan 350 kişi olması,  bunun yanında 119- 118 gibi doğru sayılarının çıkması, üstelik bunları yapanların çoğunun ‘FEM Akademisi’ ile sınava hazırlanan Gülen cemaati mensupları olması kopya iddialarının ne kadar ciddiye alınması gerektiğine dair birkaç örnek.”

 

‘AKP CEMATÇİLER İÇİN DEMOKRASİ İSTİYOR’

Cemaat çevrelerin dışında kalan gençlerin işsizliğe, yoksulluğa mahkum edildiğini, cemaat çevrelerinde yer alanlara ise her türlü ayrıcalığın sağlandığını belirten Kara şöyle konuştu: “ Soruların cemaatçilere servis edilmesi, AKP’nin kim için demokrasi istediğini ortaya koymaktadır. AKP sermaye için özgürlük, sermaye için demokrasi istiyor. AKP’nin sosyal devleti yok eden talan politikaları ile yoksullaştırılan, harçlarda, barınmada, ulaşımda yapılan zamlar ile bir hak olan eğitimden mahrum bırakılan gençler cemaatlere itiliyor.Halk çocuklarını köleleştiren bir düzen için hiç durmadan ve yorulmadan yürüyen AKP, tüm kurumlarında  kendi varlığını güçlendirmek için hak, hukuk, adalet, eşitlik gibi kavramları  tüm toplumun gözü önünde  hiçe sayarken  buna sessiz kalmamız beklenemez.  Bu yüzden bu ülkenin aydınlık yüzleri olan biz gençler,  AKP’nin tüm toplumu tebaya çevirmek istyen piyasacı ve cemaatçi anlayışına karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.”

 

 

Ekin Kara, Gençlik muhalefeti olarak yılın “hırsızlık ödülü” nü ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan ve Gülen cemaati mensuplarına verdiklerini duyurdu.