İmam ders başı yaptı

|

İmam ders başı yaptı A İmam ders başı yaptı

BirGün Ankara          

Ankara'nın Çankaya ilçesinde bulunan İzciler Ortaokulu’nda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni doğum iznine ayrıldı. Yerine yine aynı okulda görev yapan Sosyal Bilgiler Öğretmeni görevlendirildi. Ancak bundan sonra devreye “duyarlı” veliler girdi. Velilerin, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İletişim Merkez ALO 147 arayarak, "Din dersine giren Sosyal Bilgiler Öğretmeni çocukları dinden soğutuyor" diye şikayette bulunması üzerine okul müdürü İbrahim Büyükgüzel ve MEB Çankaya İlçe Müdürü çözümü, bu dersi vermek için okula en yakın caminin imamını çağırmakta buldu. İzciler Orta Okulu öğretmenler odasında kendisini Yunus Hoca diye tanıtan cami imamı 2 Ocak 2013 tarihinde ders başı yaptı.

 
BAŞKA OKULLARDA DA İMAM VAR
Diğer velilerse şikayetin kaynağının AKP'li bir bürokrat olduğunu iddia etti. Velilere göre Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine cami imamının girmesi sadece İzciler Orta Okulu'na has bir durum değil. Velilerin bu iddiasını Ankara Eğitim Sen 2 Nolu Şube Başkanı Dengiz Sönmez de doğruladı. Sönmez  "Yaşanan olayın sadece adı geçen okulumuzla sınırlı olmadığına tanıklık ettik. Pazartesi günü biz sendika olarak sorumlular hakkında işlem başlatılması için harekete geçeceğiz. Ankara'nın göbeğinde Çankaya'da TBMM'ye 2-3 kilometre uzaklıkta bir okulda bu yaşanıyorsa başka yerleri düşünemiyorum. AKP Hükümeti eğitim alnında hiçbir kural, kaide tanımıyor. Biz bu yanlıştan geri dönülmesi ve başka yerlerde tekrarlanmaması için elimizden geleni yapacağız" dedi.

YAŞANAN AKP'NİN EĞİTİM ANLAYIŞIDIR
Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Tuğrful Culfa, yaşanan son olayın eğitimde gelinen noktayı göstermesi açısından ibret verici olduğunu söyledi. Culfa, "Bu yaşanan son olay bize AKP'nin eğitime bakış açısını açıkça gösteriyor. Bu konuda eğitim yönetmenlikleri çok açıktır. Talim Terbiye Kurulu'nun 80 Sayılı kararında hangi öğretmenin hangi derslere girebileceği belirtilmiştir. Okullarda zorunlu olarak verilen Din Kültür ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olmadığı takdirde okulda bulunan Sosyal Bilgiler ve ya Türkçe öğretmenin derse gireceği belirtiliyor. Okulda yoksa Eğitim Bölgesi'ne öğretmen temin edilme yoluna gidilebilir. Kaldı ki bu okulumuzda Sosyal Bilgiler ve Türkçe öğretmeni var ve derse de Sosyal Bilgiler öğretmeni girmiş" diye konuştu..

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi için bir cami imamının seçilmesinin vahim bir hata olduğunu söyleyen Eğitim Sen MYK Üyesi Tuğrul Culfa, "Bir cami imamının ders vermesi ise kabul edilemez. Pedagojik formasyonu olmayan birinin öğretim boyutu istediği kadar gelişkin olsun, eğitim boyutu yetersiz kalacaktır. Ama bu durumun kendisi AKP'nin atadığı bürokrat ve yöneticiler için sorun olmadığını görüyoruz. Sünni-Hanefi mezhebine uygun bir şeyler anlatması yeterli olarak görülüyor" dedi.