Ayrım yok, herkes din sorularını cevaplayacak!

|

Ayrım yok, herkes din sorularını cevaplayacak! A Ayrım yok, herkes din sorularını cevaplayacak!

Üniversiteye giriş sınavında din kültürü sorusu yer alacağı kararından sonra “Azınlık okulu öğrencileri de cevaplayacak mı” sorusu gündeme gelmişti. YÖK, her öğrencinin din sorusunu cevaplayacağını açıklarken, bu soruların sadece İslam dininden ibaret olmayacağını savundu.

 
Üniversiteye giriş sınavında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden soru sorulması kararı sonrasında, “Azınlık okullarında okuyan öğrenciler ne yapacak, sorulardan muaf olacaklar mı?” tartışmalarında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) son kararını verdi. Azınlık okullarında okuyan öğrencilerle, farklı din ve mezhepten olan öğrenciler de din sorularını yanıtlayacaklar. YGS’de 5, LYS’de de 8 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi sorusu sorulacak.
 
'GENEL ÇERÇEVELİ SORULAR OLACAK'
YÖK yetkilileri, karara ilişkin şunları söyledi: “‘Ayrı soru soralım mı, örneğin din yerine felsefe sorusu soralım mı?’ dedik. Bundan da felsefe sorularının zorluk derecesi ile din sorularının zorluk derecesini aynı düzeyde ayarlamak mümkün olamayabilir diye vazgeçtik. Bu ve benzeri birçok öneriyi masaya yatırdık ve sonrasında doğru olanın din sorularının bütün adaylara sorulması olduğuna karar verdik. Zaten sınavda sadece İslam dininin ibadet ve inancına yönelik özel sorular değil, genel çerçeveli din kültürü soruları olacak.”

'MÜFREDATTA YER ALAN KONULARDAN HAZIRLANACAK'
ÖSYM'den yapılan açıklamada, 2013-YGS'de, Yükseköğretim Kurulu kararı ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi'nden 5 soru yer alacağı hatırlatılarak, soruların Milli Eğitim Bakanlığı ortaöğretim müfredatında yer alan konulardan hazırlanacağı belirtildi.
 
TEST İÇİN ÖRNEK SORU
Açıklamada, sorular hakkında fikir vermesi amacıyla, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi için örnek soruların hazırlandığı kaydedildi.