Dicle'de 'Sızıntı'

|

Dicle A Dicle

Dicle Üniversitesi'nde Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde yapılacak yüksek lisans sorularının önceden dağıtıldığı ortaya çıktı

Dicle Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı tarafından Tezsiz Yüksek Lisans düzeyinde 150 öğrenci alınacağı ilan etmiş, bugün de sınav yapacağını duyurmuştu.

Ancak bugün (21.01.2013 Pazartesi tarihinde) yapılacak olan bilim sınavının sorularının daha önceden oluşturulan isim listelerindeki şahıslara  hem Kurmanci hem de Zazaki alanında cevaplarıyla birlikte e-mail yoluyla dağıtıldığı iddia edildi.

Diyarbakır Haber'in haberine göre, ortaya çıkan  durum ile ilgili Cumhuriyet başsavcılığına bugün suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi. Bu sabah saat 09:00'da Silvan Cumhuriyet Savcılığına dilekçe ile suç duyurusunda bulunulduğu öğrenilirken, dilekçede bu şekilde yapılacak olan sınavın geçerliliğinin olamayacağı belirtildi.

Kürtçe (Kurmanci ve Zazaki) Tezsiz Yüksek Lisans düzeyinde 150 öğrenci alınacağı 07.01.2013 tarihinde üniversitenin web sitesinden ilan edilmişti. Aynı gün itibariyle müracatların başladığı Kürtçe Tezsiz Yüksek Lisans programının son müracat tarihi 11.01.2013 olarak duyurulmuştu.Enstitüye 1000 civarında kişi Kurmanci lehçesinden, yaklaşık 200 kişi de Zazaki lehçesinden müracat etti. İlana göre, alınacak toplam 150 kişiden 120’si Kurmanci, 30’u Zazaki lehçesinden olacaktı.

Bugün saat 10:00 da yapılacak olan bilim sınavından günler önce, oluşturulan isim listelerindeki şahıslara hem Kurmanci hem de Zazaki alanındaki sınav sorularının e-mail yoluyla dağıtıldığı iddia edildi. Sınav sorularının dağıtıldığı dosyalarda doğru cevaplar da ayrıca kırmızı olarak işaretlendiği belirtildi.

İçeriğinde Zazaki alanındaki sınav sorularının cevaplarıyla birlikte yer aldığı ve e-mail ile belli kişilere dağıtılan word dosyalarından birinin özellikleri şöyle:

Dosya adı: ++++++.doc
İçerik oluşturma tarihi: 13.01.2013 23:04
Son kaydetme tarihi: 15.01.2013 00:57

SINAV YARINA ERTELENDİ
Dicle Üniversitesi'nde (DÜ) bugün yapılması planlanan ve 150 kontenjan ayrılan Kürtçe Tezsiz Yüksek Lisans sınavı, sınav sorularının internette yayınlanması üzerine yarına ertelendi.
    
Sabah saatlerinde, sınavın yapılacağı Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi'ne gelen adaylar, sınav sorularının bazı kişilerin elinde olduğunu görünce tepki gösterdi. Okula gelen yetkililerin, sınavın yarına ertelendiğini belirtmesi üzerine yaklaşık bin aday Rektörlük binasına doğru yürüyüşe geçti.
    
Rektörlük binasına yaklaşık 500 metre kala yolu kesen güvenlik güçleri ve özel güvenlik ekipleri öğrencilerin geçişine izin vermedi. Yetkililer, rektörle görüştürmek üzere adaylardan 10 temsilci seçmelerini istedi. Ancak adaylar, rektör veya başka bir yetkilinin gelip açıklama yapmasını istedi.
    
Bunun üzerine öğrencilerin bulunduğu yere gelen Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aslan Bilici, polis megafonuyla yaptığı konuşmada, duymayı arzu etmedikleri, hoş olmayan bir şeyle karşı karşıya kaldıklarını ve bunun arzu etmediği bir şey olduğunu söyledi.
    
Bilici, şöyle dedi:
     ''Kurmanci ve Zazaki olmak üzere iki alanda sınav yapılacaktı. Bu sabah öğrendiğimiz kadarıyla, internette Zazaki ile ilgili birtakım sorular ilan edilmiş. Elimizdeki kitapçıkla karşılaştırdık. Yayınlanan sorular ham sorular ve bütün hocalardan gelen sorular değil. Zazaki olan kısmın kitapçığını sizlerle paylaşacağız. Sizler de orada göreceksiniz internette 43 soru var şu anda yayınlanan. Webde yayınlanan bu 43 sorudan sadece 33'ünü kitapçığımıza koymuşuz. Ama Kurmanci ile ilgili olan sorularda şu anda bir sızma yok. Eğer sızacak olsa onlar da şimdiye kadar sızmış olurdu. Soruları kendi hocalarımız hazırladı. Bugün böyle bir delil var sınavı iptal ettik.''
     ''Hayırlı işlerin çok muzır manisi olur'' diyen Bilici, öğrencilerin ''Yarın yapılacak sınav şaibesiz olur mu-'' demesi üzerine ''İsterseniz biz yüksek lisans sınavını yapmayalım, Dicle Üniversitesi bunu becermiyor diyelim yapmayalım'' dedi.
     İstifa edecekmisiniz- sorusuna da, ''Niye edeyim kardeşim. Şu anda elektronik ortamda dünyanın her yerinde elektronik hırsızlığı oluyor. Burada da bir hırsızlık olmuştur bunun üzerine gideceğiz. Eğer burada Kurmanci, Zazaki alanında bir yüksek lisans, bir doktora, bir öğrenci alınmasını hedefliyorsak hepimizin destek olması lazım. 'Güvenimiz yok' diyen öğrenciler de o zaman müracaat etmeyeceksiniz yapacak bir şey yok'' diye yanıt verdi.
    
'ŞAİBE OLMASIN DİYE 4 YILDIR SINAV YAPMIYORDUK'

DÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün de, 4 yıldır yüksek lisans ve doktora sınavlarında şaibe olmasın, sorular çalınmasın, kimsenin aklına şaibe gelmesin diye bütün üniversitelerde olmasına rağmen yazılı ve sözlü sınav yapmadıklarını kaydetti.
    
Sınav sorularını kendisinin de görmediğini, gece geç saatlerde basıldığını vurgulayan Eyigün, ''Zazaki soruları iki hocadan geldi, bir hocamızın soruları ham halde noktasına virgülüne kadar sızmış. Bu hocamızdan biz asla şüphelenmiyoruz. Bunun bir elektronik hırsızlık olduğunu düşünüyoruz. Şu anda soruşturmayı başlattık. Sınav yarın 10.00'da, bize güvenenler sınava katılırlar. Başka yapabileceğimiz bir şey yok'' şeklinde konuştu.
    
Sınava katılacak kişiler adına açıklama yapan Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek ise, her sınavda mutlaka bu tür durumların yaşandığını ancak birçok defa bunların ortaya çıkmadığını ileri sürerek, şöyle dedi:
''Daha önceleri de bunlar yaşandı. Bunun için mücadele etmemiz gerekiyor. Burada bir yüksek lisans sınavı yapılacaktı sorular çalındı, verildi. Bu çalma işini bizzat yönetimler yapıyor. Geçen sene şubat tatilinde biz bu üniversitede bir çalışma yaptık. Kanunsuz, hukuksuz, haksız olan her şeyi tespit ettik rektörlüğe bir raporla bildirdik. Rektörün bu raporu cevaplandırmasını istedik. Aradan bir yıl geçmesine rağmen bir cevap yok. Biz de hukuksal süreci başlatıyoruz. Bununla ilgili hem hırsızları yakalatmak hem de bu haksızlığı gidermek için hukuksal mücadele başlatacağız.''
    
Sınava girecek öğretmenler de, bir çok kişinin başka illerden geldiğini ve maddi manevi sıkıntılar yaşadıklarına dikkati çekerek, sorumluların bulunarak cezalandırılmasını ve sınavın adil bir şekilde yapılmasını istediklerini bildirdi. Gruptakiler, konuşmaların ardından olaysız şekilde dağıldı.