'Dicle'de Sızıntı'da ikinci perde

|

A

Dicle Üniversitesi Kürtçe Tezsiz Yüksek Lisans sınavı Zazaca sorularından sonra, Kurmancca sorularının da önceden fotokopiler ile dağıtıldığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili açıklama yapan Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek, yaşanan skandalın cemaatle bağlantılı olduğunu savundu...

Dicle Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı tarafından Tezsiz Yüksek Lisans düzeyinde dün (21.01.2013 Pazartesi) yapılacak olan bilim sınavı sorularının e-mail ile dağıtıldığının ortaya çıkması üzerine iptal edilmişti. Dicle Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada sınavın bugün (22.01.2013 Salı) saat 10.00’a ertelendiği duyuruldu.

Dün, sadece Zazaca lehçesindeki sınav sorularının dışarıya sızdırıldığını iddia eden üniversite yetkililerine öğrenciler tepki göstererek, Kurmancca lehçesindeki soruların da günler öncesinden dağıtıldığını belirttiler. Ellerine geçen soru fotokopilerini bu sabah savcılığa vereceklerini belirten öğrenciler sınavın iptal edilip şeffaf bir şekilde yapılması gerektiğini söyledi.

Kurmanci alanındaki sınav sorularının yer aldığı iddia edilen iki adet fotokopide 30dan fazla soru yer alıyor. Kağıtlarda sadece cevap şıklarının belirtildiği, üzerinde çalışıldığı ve Türkçe açıklamaların not edildiği görülüyor. Bugün yapılacak sınavda fotokopilerde yer alan soruların mı sorulacağı merak konusu olurken, soruların değiştirilip değiştirilmediği henüz bilinmiyor.

Kürtçe sınav soruları olduğu iddia edilen fotokopiler:

 

Fotokopilerde yer alan sorular:

Soru) Di kîjan vebijêrkê de lêkera “xwendin”ê li gorî çîroka dema borî hatiye kişandin?

                b) Zozan pirtûk xwendibû.

Soru) Di kîjan vebijêrkê de lêker li gorî çîroka dema bê hatiye kişandin

                e) Min ê xwişka xwe bibira dibistanê.

Soru) Di kîjan vebijêrkê de hevok çewt hatiye nivîsandin?

    Gulê keçeka dirêj e.

Soru) Di kîjan vebijêrkê de hevok bi lêkerekî qediyaye?

                c) Her çel çûk û çel maçûk û çal û çêliyên vî rexê avê gotin.

Soru) Aşağıdaki isimlerden hangisi adliye sözcüğünü karşılamaktadır?

                a) Dadgeh

Soru) Aşagıdakilerden hangisi fiilden türemiş isimdir?

                d) Nivîskar

Soru) Aşağıdaki cümlelerin hangisi gelecek zamanın olumsuzudur?

                a) Ez ê neçim.

Soru) Aşağıdakilerden hangisinde çoğul kişi yer almaktadır?

                a) Ew rêwî nînin.

Soru) Aşağıdakilerden hangisi yön ismi değildir?

                b) Rojçû.

Soru) Aşağıdakilerden hangisi özlem cümlesidir?

                c) Min, pir bêriya gundê xwe kiriye.

Soru) Kürt şairi olarak kabul edilen Ali Hariri miladi hangi yüzyılda yaşamıştır?

                d) 11. Yüzyıl

Soru) “Dubeytî” denilen rubaileriyle meşhur Kürt şairi aşağıdakilerden hangisidir?

                a) Tahirê Uryan

Soru) Aynı dönemde yaşayan ve karşılıklı olarak birbirlerine şiirler söyleyen şairler aşağıdakilerden hangileridir?

                b) Meleyê Cizîrî-Fekiyê Teyran

Soru) Ê li jêrê nav û pirtûkê wan hatiye nivîsandin kîja xelete?

                c) Bediuzzaman Hemedani-Aqida İmanê

Soru) Aşağıdaki kelimelerden hangisi bağlaç değildir?

                d) li

Soru) Aşağıdaki kelimelerden hangisi zarf değildir?

                c) negrim

Soru) Kürtçe gazete olan Kürdistan gazetesi ne zaman ve nerede çıkarılmıştır?

                c) 1898-Kahire


EĞİTİM SEN: 'SIZINTI' CEMAATLE BAĞLANTILI

Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek, Dicle Üniversitesi'nde gerçekleştirilen Kürt Dili ve Kültürü Yüksek Lisans Sınavı sorularının çalınmasıyla ortaya çıkan skandalın cemaatle ilişkili olduğunu savunurken, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Dicle Üniversitesi'nde dün gerçekleştirilmesi gereken ve bin 200 kişinin katılacağı Kürt Dili ve Kültürü Yüksek Lisans Sınavı, soruların çalındığı iddiasıyla iptal edilirken, Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek, sınav sorularının çalınması sonucu oluşan tepkiler nedeniyle sınavın iptal edildiğini belirtti.

'ARAMA YAPILMADAN, CEP TELEFONUYLA SINAVA GİRDİLER'
Yaşanan skandalın cemaatle bağlantılı olduğunu savunan Birtek, "Zaten böyle olmazsa sınava cep telefonları ile girmezdiler. Herkes üstünde bulunan her türlü malzemeyle içeriye girdi. Herhangi bir arama yapılmadı" dedi. Yazılı sınavdan sonra mülakatın yapılacağını dile getiren Birtek, "Herkes çok iyi biliyor ki yapılan mülakat sözlü olarak yapılıyor. Dolayısıyla kimin başarılı olup olmadığı mülakat komisyonlarının sübjektif değerlendirmelerine bağlı olacaktır. Çok iyi biliyoruz ki mülakatlar torpil için uygulanır. Bu nedenle sendika olarak, mülakatın kaldırılmasını istiyoruz" diye konuştu.

Birtek, yaşanan sınav skandalına ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacaklarını belirterek, idari soruşturmanın açılması için rektörlüğe ve YÖK'e başvuracaklarını ifade etti.

ERTELENEN SINAV BUGÜN YAPILDI
Dicle Üniversitesi'nde (DÜ) 150 kişinin alınacağı Kürtçe Tezsiz Yüksek Lisans sınavı yapıldı.
    
Dün soruların sınava girecek bazı adaylara sızdırıldığının ortaya çıkması üzerine bugüne ertelenen Kürtçe Tezsiz Yüksek Lisans sınavı, Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi'nde yapıldı. Sınav için polis ve özel güvenlik elemanları önlem aldı. Sınava girenler, bu kez cep telefonlarını dışarıda bırakarak ve üst aramasından geçirilerek içeri alındı.
    
DÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün, gazetecilere yaptığı açıklamada soruların sızdırılmadığını iddia etti.

Eyigün, ''Sorular sızdırılmadı. Yalnızca küçük ve ham bir kısmı basına sızdırıldı. Bununla ilgili soruşturma sürüyor, araştırmalar devam ediyor. İnşallah bunu bulacağız ve basınla paylaşacağız'' diye konuştu.

''Tüm önlemleri aldık. Hiçbir soruyu internet ortamında aktarmadık. Yalnızca bir bilgisayar kullandık. O bilgisayarı da kilit altına aldık. Soruların hiçbir şekilde sızmaması için tüm önlemler alındı'' diyen Eyigün, sınav ekibinin soruları bugüne yetiştirdiğini dile getirdi.
   
'ELEKTRONİK HIRSIZLIK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ'
Gazetecilerin ''Soruların bir hocanın bilgisayarından çıktığı yönünde duyumlar var. Doğru mu-'' sorusuna Eyigün, teknik olarak bu bilgiye ulaşamadıklarını, bilgi işleme de talimat verdiklerini, soruların hangi bilgisayardan çıktığını bilmediklerini ileri sürdü.
    
''Ama bunun takipçisi olacağız. Elimizde tek bir bilgi yok. Öğretim üyelerimizden asla şüphe etmiyoruz. Kesinlikle bunun bir elektronik hırsızlık olduğunu düşünüyoruz. Hiçbir hocamızdan sorular internet ortamından gelmedi. Buna rağmen bir sıkıntı olmuşsa da bu bir şekilde ortaya çıkacaktır'' diyen Eyigün, ''Bu sınavın sağlıklı olmasına yoğunlaştık. Bugünkü sınavda sorular daha kaliteli ve özenli seçildi. Sınavda 60 puan alan herkes sözlü sınava girecek. Buradan da 150 kişi alınacak'' şeklinde konuştu.
   
Bu arada sınava girenler, bugünkü sınavda cep telefonlarının alınmayacağı konusunda duyuru yapılmadığını, bu nedenle yanında cep telefonu olanların sıkıntı yaşadığını dile getirdiler.
    
'ARAP ALFABESİNİ BİLMEYENLERİN O SORULARI YAPMASI ÇOK ZOR'

Sınavda 40 sorudan 4'ünün Arap alfabesiyle yazıldığını belirten adaylar, ''Sınav çok zordu. Özellikle çevirileri yapmakta zorlandık. 40 sorudan 4'ü Arap alfabesi ile sorulmuştu. Arap alfabesini bilmeyenlerin o soruları yapması çok zor. Sanki akademisyen alıyorlar. Neden o kadar zor sorular soruldu. Akademisyenlerin yapabileceği sorular hazırlamışlar'' diye tepki gösterdiler.


(aa-diha-haberdiyarbakir.com)