Okulda gizli mescit

|

Okulda gizli mescit A Okulda gizli mescit

 4+4+4 kademeli eğitimin başlamasının ardından okullarda skandallar dinmek bilmiyor. İstanbul Eyüp'teki Rami Atatürk Lisesi'nde bodrum katının mescit gibi kullanıldığı ve öğrencilerin teneffüs saatlerinde namaz kılmak için buraya götürlüdüğü ortaya çıktı. Olayı öğretmenler doğrularken okul müdürü yalanladı.


Rami Atatürk Lisesi'nde adının açıklanmasını istemeyen bir öğrencinin aktarımına göre öğrenciler, Anadolu Gençlik Derneği üyesi bir grup öğrencinin öncülüğünde namaz kıldırılıyor. Öğrenci, idarenin bu durumdan haberdar olduğunu ve bu durumdan defalarca şikayetçi olmalarına rağmen idareden biz karışamayız cevabı aldıklarını aktardı.
Çalıştığı okulda öğrencilere namaz kıldırılmasıyla ilgili isminin açıklanmasını istemeyen bir öğretmen ise  ''Yasal da değil, yasak da değil' dedi.
 
"4+4+4'ÜN KAÇINILMAZ SONUCU"
Eğitim-Sen İstanbul 4. Nolu Şubesi Eğitim Sekreteri Yurttaş Yıldırım, bu durumu AKP'nin kendi ideolojisine uygun bir toplum yaratmaya yönelik yasalarının bir sonucu olduğunu söyledi. Yıldırım, "Zorunlu din derslerinin gündeme gelmesiyle beraber öğrencilerin dinselliğe dönük bir çaba var. Bu da onun bir parçası olarak gerçekleşen bir durum. Birçok okulda bu uygulamalar gerçekleştirilmeye başlandı. Bu durum 4+4+4 uygulamasının kaçınılmaz bir sonucudur" dedi
 
'GELECEĞİMİZİN KARARTILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ'
İstanbul Fatih’teki Gazi İlköğretim Okulu'nun imam hatibe dönüştürülmesine karşı veliler yarın bir kez daha sokağa çıkacak. Haftalardır yaptıkları eylemlerle seslerini duyurmaya çalışan Gazi İlköğretim Okulu velileri, yarıyıl tatili öncesi yarın saat 12.00’de okulun önünde yapacakları basın açıklaması ile “Geleceğimizin Karartılmasına İzin Vermeyeceğiz” diyecek. Yetkililerle görüşmelerden olumlu bir sonuç alamadıklarını belirten "protestocu" velilerin sözcüsü Semra Kaya, “Okulumuza sahip çıkmadaki kararlılığımız her geçen gün güçleniyor. Bu karar geri alınıncaya kadar eylemlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz, çünkü biz hayatımızı, düzenimizi bu okula göre kurduk, bu okula ihtiyacımız var. Şimdi bize bu okulu imam hatip yapıyoruz, siz başınızın çaresine bakın! diyorlar. Bizler buna izin vermeyeceğiz. Herkesi okulumuza sahip çıkmaya ve eylemlerimize destek vermeye çağırıyoruz.” dedi. Haber Merkezi