'Geleceğimizin karartılmasına izin vermeyeceğiz'

|

A

İmam hatip lisesine dönüştürülmek istenen Fatih Gazi İlköğretim Okulu velilerinin çağrısıyla bugün okulun önünde basın açıklaması yapıldı. Okulun önünde toplanan veli, öğretmen ve mahalle sakinlerine çeşitli kurumlardan da destek geldi.

"Susma ses çıkar, okuluna sahip çık."; "Gazi bizimdir, bizim kalacak." sloganları, alkış, düdük ve ıslıklarla okulun imam hatibe dönüştürülmesini protesto eden topluluk adına basın açıklamasını Semra Kaya yaptı.

Açıklamadan sonra Eğitim Sen İstanbul 8 Nolu Şube Başkanı Mustafa Turgut, "4+4+4 uygulamaları ile eğitim sistemi sürekli sorun üretiyor. Herkes mağdur; öğretmenlerin, öğrencilerin, velilerin düzenleri bozuldu. Okullarından ediliyorlar. Okul müdürlerinden oluşturdukları komisyonlar ile oturdukları yerden karar veriyorlar. Okullarımızı elimizden almaya çalışıyorlar, biz yaptık olduk diyorlar. Buna da  demokrasi diyorlar. Hiçbir kararda öğretmenler yok, öğrenciler yok, veliler yok. Bu nasıl demokrasi? Veliler, öğretmenler, mahalle halkı sokaklarda haykırıyor. İşte demokrasi burada. Sonuna kadar da mücadele etmeye de kararlıyız." dedi.

Açıklamalardan sonra, daha önce yaptıkları eylemlerde 16 metrelik pankart açan topluluk, 32 metrelik pankart açarak okulun çevresinde insan zinciri oluşturdu. Zincir oluşturulurken dersliklerdeki öğrenciler de camdan slogan atarak eylemcilere destek verdi. Tatilden sonra eylemlerini büyüterek sürdürüceklerini duyurarak basın açıklaması sona erdi.

Semra Kaya'nın yaptığı açıklama şöyle;

"Bizler okulumuzun imam hatip yapılacağını öğrendikten sonra yüzün üzerinde Veli, öğretmen ve mahalle sakini ile birlikte bir toplantı yaptık. Bu toplantıda tek bir ses olduk ve okulumuza dokundurtmayacağımızı, sonuna kadar kararlılıkla mücadele edeceğimizi söyledik.

İlk demokratik kitlesel tepkimizi 1 Aralık 2012 tarihinde okulun önünden İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne yürüyerek gösterdik. “Okulumuza Dokunma” diyerek yaklaşık 1500 veli dilekçesini İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne verdik ve yetkililerle görüştük. Olumlu bir yanıt alamadık.

7 Aralık’ta kar, soğuk, fırtına demeden İl Milli Eğitim Müdürlüğüne kitlesel olarak gittik. Daha önceden randevu talep etmemize ve yerinde olmasına rağmen binanın önündeki yüzlerce insanın haykırışlarını duymak istemeyen Milli Eğitim Müdürü bizimle görüşmedi.

20 Aralık’ta veliler çocuklarını okula göndermedi, idarenin her türlü gözdağına, tehdidine karşı sınıfların büyük bir kısmı o gün boştu. Okulun önünde yine kitlesel basın açıklaması yaptık. Kararlı olduğumuzu ve bu kararlarından vazgeçinceye kadar mücadele edeceğimizi bir kez daha söyledik.

Bu sürede dilekçelerimize yazılı olarak olumsuz yanıt verildi. Bunun üzerine okulumuzu koruma altına aldığımızı göstermek için 28 Aralık’ta insan zinciri oluşturduk. Kararlı olduğumuzu, asla mücadeleden vazgeçmeyeceğimizi yine, yeniden belirttik. Eylemlerimizi tüm çevre halkı, mahalleli ve bölgedeki işyerlerinde çalışanlar duydular; sesimize ses katmak için bize katıldılar. Eylemlerimiz her geçen gün kitleselleşerek büyüyor. Ancak yetkililer kör ve sağır olmuşlar, duymuyor, görmüyorlar.

4 Ocak’ta yine eylemdeydik, “Susma Ses Çıkar, Okuluna Sahip Çık” sloganları ile okulun çevresindeki sokaklarda yüzlerce insanın katılımıyla bir yürüyüş gerçekleştirdik. Yetkililer yine körler ve sağırları oynadılar. Yaptığımız görüşmelerde kararlarından vazgeçmediklerini gördük.

İki aydır ayaktayız, eylemdeyiz. İlk toplantıdaki kararlılığımızla yürüyoruz ve her geçen gün mücadeleyi daha da büyüterek yürümeye devam edeceğiz.

Bizler haklarımız için haklı bir mücadele veriyoruz. Gücümüzü, kararlılığımızı, sürekliliğimizi haklılığımızdan alıyoruz. Demokratik ülkelerde bu mücadele görülür. Sokakta yürüyen insanlar dinlenir, onların taleplerine kulak verilir.

Sizler, Türkiye’nin hala demokratik, hukuk devleti olduğunu söylüyorsanız, sesimizi duyun ve okumuzu dönüştürme kararından vazgeçin. Biz okulumuza sonuna kadar sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Yarın tatile çıkıyoruz, bizi duymak istemeyenler eylemler durur diye sevinmesin. Sizler kararınızdan vazgeçmezseniz, ısrarcı olmaya devam ederseniz, bizler okullar açılır açılmaz, demokratik tepkilerimizi yükseltmeye devam edeceğimizi buradan tüm demokratik kamuoyuna ilan ediyoruz."


(muhalefet.org)