Uygarlık tarihi bunu da yazar!

|

Uygarlık tarihi bunu da yazar! A Uygarlık tarihi bunu da yazar!

Şikayet üzerine öğretmenlere açılan soruşturmalara bir yenisi daha eklendi. İstanbul Bahçelievler’de Necip Fazıl Kısakürek Lisesi'nde bir öğretmene şikayet üzerine İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından soruşturma açıldı.

Şikayetin gerekçesiyse "müfredat dışı" ve "Doğu kültürünü ve İslamiyeti aşağılayan" Amin Maalouf’un Semerkant adlı kitabını öğrencilere okutmak.

UYGARLIK TARİHİ'Nİ BİLE OKUTTU!
Derste yardımcı kaynak olarak okutulan kitap, çocuğu bu okulda "okumayan" bir veliyi rahatsız etti. Veli, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne şikayette bulundu ve şikayet dilekçesine de Semarkant'ta müstehcen olduğunu iddia ettiği kısımların fotokopisini ekledi. Bu şikayet üzerine öğretmen hakkında açılan soruşturma dosyasında öğretmenin daha önceki yıllarda da okul idaresince hoş karşılanmayan Server Tanilli'nin "Uygarlık Tarihi" ve Segal'in "İnsan Nasıl İnsan Oldu" kitaplarını okuttuğu belirtildi.
 
ASILSIZ ŞİKAYETLER DİKKATE ALINIYOR
Eğitim Sen İstanbul 1 nolu Şube Başkanı Eğitim-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Barış Uluocak, asılsız şikayetlerin dikkate alındığını ve bu yalan şikayetlerde bulunanlar hakkında hiçbir işlem yapılmadığını söyledi. Uluocak, "İstanbul'da, BİMER, ALO 147 ve şahsi dilekçeler yoluyla yapılan bu şikayetler çok arttı. Sorumlular kendilerine gelen her türlü şikayeti işleme koymak zorunda olduklarını söylüyorlar. Bir yandan bu kitaplar için soruşturmalar açılırken bir yandan da cemaatler vasıtasıyla dini kitaplar okullarda imza karşılığı dağıtılıyor" dedi.
 
Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan Semerkant, Türkiye'de 66 baskı yaptı. Kitap, korsan satışları hariç bugüne kadar yaklaşık olarak 300 bin sattı. Semerkant, 1988'de Prix Mezon de la Presse ödülüne layık görüldü. Yazar Maalouf ise 1993'te prestijli Prix Goncourt ödülünü aldı.
 
HEP AYNI GEREKÇE
Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün şikayet üzerine öğretmenlere soruşturma açma konusunda sicili kabarık. Yine Bahçelievler'deki Doktor Behiye Mevhiz Işıl İlköğretim Okulu'nun bir öğretmenine, geçtiğimiz ay Jose Mauro de Vasconcelos'un "Şeker Portakalı" adlı kitabını okuttuğu gerekçesiyle soruşturma açılmıştı. Soruşturmanın nedeni ise yine müstehcenlikti. Steinbeck'in "Fareler ve İnsanlar" kitabıysa İzmir'de yine ahlak bahanesiyle sakıncalı bulunmuştu.