Roman öğrenciler fişleniyor mu?

|

Roman öğrenciler fişleniyor mu? A Roman öğrenciler fişleniyor mu?

İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okullara "9. sınıfa devam etmeyen Roman öğrencilerin sayısı tespit edilmeli" ifadelerinin yer aldığı bir yazı gönderdiği ortaya çıktı. Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖVDER), bu çalışmanın fişlemeye yönelik olduğunu savundu.


'ROMAN ÖĞRENCİLERİN SAYISI TESPİT EDİLMELİ'
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okullarda Roman öğrenci tespiti ile ilgili çalışmasına ÖVDER tepki gösterdi.

DHA'nın haberine göre, okullardaki Roman öğrencilerin yapılan tespit çalışmasıyla fişlendiğini savunan ÖVDER İzmir Şube Başkanı Orhan Yüce, Milli Eğitim İzmir İl Müdürlüğü’nün okullara '2011- 2012 eğitim öğretim yılında 8. sınıftan mezun olup öğrenci sayılan ve ilimiz ortaöğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan öğrencilerden, 9. sınıfa devam etmeyen Roman öğrenci sayısını bilmemiz gerekiyor. 9. sınıfa devam etmeyen Roman öğrencilerin sayısı tespit edilmeli' diye yazı gönderdiğini açıkladı.
 
ÖVDER İzmir Şube Başkanı Yüce şunları söyledi: "Milli Eğitim Bakanlığı Roman vatandaşlarımızın işsiz olduğunu biliyor da çocuklarına yardımda mı bulunacak? Konut mu yapacak? Tablet mi dağıtacak? Ne yapacak? Suriye’den getirdiği ailelerin çocuklarının konaklama ve okul masraflarını karşıladığı gibi Roman öğrencilerini de bu hizmetten yararlandırmak için mi sayı istiyor?"  Yüce, Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün bu bilgilerin ne için kullanılacağını açıklamasını da isteyerek şöyle dedi:
 
"Amacı net belirtilmemiş ve velilere bilgi verilmeden çocuklarının fişlenmesi ne yasal ne de insan haklarına uygun değildir. Yasa dışı uygulamaya öğretmenlerimiz ve okul yöneticilerimiz alet olmamalılar. Biz öğrenci velileri olarak bu amacı belli olmayan yasa dışı uygulamanın takipçisi olacağız."

'DEVAMSIZLIK GENELDE ROMAN MAHALLELERİNDE GÖRÜLDÜĞÜ İÇİN..."
İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ali Bayram Tetik ise, 12 yıllık eğitimin zorunlu olduğuna dikkat çekerek, "9. sınıfa devam etmeyen öğrencilerin tespitini istiyoruz. Romanlar diye ayırmadık. İzmir’in genelinde yaptığımız bir çalışma ama devamsızlık genelde Roman mahallelerinde görüldüğü için oraya ağırlık verilmiş olabilir" diye açıklama yaptı.

Daha önce de Yalova’da Romanların yoğun olduğu Bağlarbaşı Mahallesi'nde bir okulda öğrencilere dini soruları içeren bir anket yapılmış,  Roman yurttaşların tepki gösterdiği ankette "Allah’ın varlığına ve birliğine inanır mısınız?" "Abdest alır mısınız?" "Hangi sıklıkta dua edersiniz?" "Erkek çocuklarınızı cuma ve bayram namazlarına götürür müsünüz?" gibi sorular sorulmuştu.