DTCF'de faşistler saldırdı, idare uzaklaştırdı!

|

DTCF A DTCF

 DTCF'de 29 Kasım'da okula dışarıdan gelen ülkücü grubun saldırısına uğrayan 15 öğrenciye 1'er ay okuldan uzaklaştırma cezası verildi.

 
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nde (DTCF) 29 Kasım'da okula dışarıdan gelen ülkücülerin saldırısına uğrayan 15 öğrenciye üniversitede açılan soruşturma tamamlandı. Öğrencilere 1'er ay okuldan uzaklaştırma cezası verildi. Ceza alan öğrencilerden Demet Yılan, soruşturma metninde kendilerine yönelik saldırının yer almadığını ve cezanın durdurulması için idari mahkemeye başvuracaklarını söyledi.

29 Kasım 2012'de okula dışarıdan gelen 20 kişilik ülkücü grup öğrencilere taş, satır ve sopalarla saldırdı. Bir öğrenci  taşla başından yaralanıp hastaneye kaldırılırken bir başka öğrenci de satırla hafif yaralandı. Güvenlik görevlileri saldıranganlara müdahale etmedi. Saldırıya uğrayan öğrencilerin karşılık vermesi üzerine ülkücüler okulu terk etti. Ülkücülerin saldırıları 30 Kasım'da devam etti. Fakülte yönetimi eğitim öğretime beş gün ara verdi.

Bianet'ten Beyza Kural'ın haberine göre, beş günlük tatilin ardından saldırıya uğrayan öğrencilere her iki gün için ayrı ayrı soruşturma açıldı. 29 Kasım'la ilgili haklarında soruşturma açılan öğrenciler, 20 Aralık 2012'de savunmalarını yaptı. Soruşturma sonunda 15 öğrenciye 1'er ay okuldan uzaklaştırma cezası verildi.

"Soruşturma metninde bize yapılan saldırı yoktu"
 
Yılan yaşadıkları saldırıyı ve soruşturmayı bianet'e anlattı:
"29  Kasım'da okula dışarıdan gelen 20 kişi önce öğrencilerin oturduğu çardak denilen yere taş atıp ve sözlü tacizde bulundu. Daha sonra da bize saldırıp camları kırdılar, bir arkadaşımız yaralandı. Olaya müdahale etmeyen güvenlik görevlileri ertesi gün bizi kapıdan almak istemedi. 30 Ocak'ta tekrar saldırı oldu. Bizim karşı koymamızla saldırganlar dışarı çıktı."

Öğrencilere "Masaları ve soda şişelerini öğrencilere atmak suretiyle polisin müdahalesini gerektiren kavga ortamı yarattıkları" gerekçesiyle disiplin soruşturması açıldı. Yılan, soruşturma metninde kendilerine yapılan saldırıdan bahsedilmediğini ve istemelerine rağmen güvenlik kamerası kayıtlarının kendilerine gösterilmediğini söyledi.

"Güvenlik kameraları görüntülerini göstermediler"
"Bize yapılan saldırı ve güvenlik görevlilerinin bizi okula almak istememesi soruşturma metninde yer almıyordu. Okulda çok sayıda güvenlik kamerası var ancak buradaki görüntüler ne soruşturma dosyasında yer aldı ne de bize verildi."

"Soruşturma ciddiye alınmamış, hepimize aynı soruşturma metni verildi. Aynı anda aynı şeyi yapmış olmamız mümkün değil. Ceza alan öğrencilerden bazıları saldırı sırasında orada bile değildi."

"Okulun öğrencisi olmayan insanlar hem de ellerinde satırlarla kapıdaki cihazlardan nasıl geçip nasıl okula girdi, saldırıdan sonra okuldan nasıl çıktı?"
diye soran Yılan, bildiklerine göre saldırganlarla ilgili bir işlem yapılmadığını söyledi.

Yılan, cezanın durdurulması için idari mahkemeye başvuracaklarını belirtti.

(bianet)