ÖSYM hak yemeye devam ediyor

|

ÖSYM hak yemeye devam ediyor A ÖSYM hak yemeye devam ediyor

ESRA KOÇAK/ANKARA

Engelliler Konfederasyonu ÖSYM’nin tercih klavuzunda yaptığı bir kodlama hatası nedeniyle özel eğitim öğretmenlerinin mağdur edildiğini söyledi. Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli ve federasyon üyeleri düzenledikleri basın toplantısında özel eğitim öğretmenlerinin bu mağduriyetlerinin giderilmesini talep etti.

29 Nisan 2011 tarihinde yapılan Özürlü Memur Seçme Sınavı sonucunda 5 bin dolayında engelli, memur olarak, yaptıkları tercihlere göre çeşitli işlere yerleştirildiklerini hatırlatan İçli, hükümetin 2013 yılında da 20 bin dolayında atama yapacağının sözünü verdiğini ancak bunu tutmadığını belirtti.

ATAMA YOK AMA KODLAMA VAR
“ÖSYM’nin bu söze uygun olarak 2013 yılı Tercih Klavuzunun ilan edildiğini ve yerleştirme tercihleri için 11 Mart 2013 gününe kadar süre tanındığını ifade eden İçli asıl sorunun bundan sonra başladığına dikkat çekti. İçli, özel eğitim öğretmenlerinin tercihlerini gerçekleştirememelerinin nedenlerini şu şekilde açıkladı: “Sistemde tercih kodlamaları ‘özel eğitim öğretmenliği’ olarak yapılmış bulunuyor. Oysaki, 1997’den bu yana genel olarak özel eğitim diploması verilmiyor. Özel eğitim öğretmenliği ‘görme engelliler, zihinsel engelliler öğretmenliği’ gibi branşlara ayrıldığından, buna göre diploma veriliyor. Tercihler genel olarak özel eğitim öğretmenliği adıyla kodlandığından yeni diplomalara göre yapılan tercihler sistemce kabul edilmiyor.”

Bu sorunun tercih kodlarında yapılacak küçük bir değişiklikle yeni bir klavuzla özel eğitim öğretmeni adayları için tanınacak ek süreyle çözülebileceğine değinen konfederasyon başkanı, bunun için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na, Devlet Personel Başkanlığı’na ve ÖSYM’ye başvurduklarını söyledi. ÖSYM’nin her şeyin sil baştan olacağı ve kargaşa doğacağı gerekçesiyle düzeltme yapmakta ayak dirediğini ifade eden İçli, ÖSYM’nin binlerce özel eğitim öğretmenin haklarını yediğine değindi. İçli son olarak ÖSYM’nin bir düzelteme yoluna gitmezse adli yollarla haklarını arayacaklarını dile getirdi.

ÖSYM: “BİZİ UĞRAŞTIRMA”
Basın toplantısında konuşan mağdur öğretmenlerden Maşide Yalnız çeşitli kurum ve kuruluşlarla görüştüklerini ancak yanıt alamadıklarını söylerken, ÖSYM’nin kendilerine “kısaca bizi uğraştırma kendin uğraş” dediğini aktardı. Yine bir diğer öğretmen adayı Gülşah Ünal ise “biz de görevimizi yapmak istiyoruz ama ÖSYM haklarımızı yiyor” dedi.