YÖK'e dokunan yanar

|

YÖK A YÖK

Ordu Üniversitesi’ne bağlı Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde görevli 7 öğretim üyesi, çalışma odalarının kapılarına, “İnsan, Toplum, Doğa Yararına Üniversite” yazılı Eğitim Sen kokartı ve yine Eğitim Sen Yükseköğretim Bürosu tarafından hazırlanan YÖK afişini astıkları için haklarında Rektörlük tarafından soruşturma açıldı.
Okul yönetimi yedi öğretim görevlisinin beşinin şehir dışında olduğu bir günü belirleyerek özel güvenlik eşliğinde tutanakla kokart ve afişleri söktü. Eğitim Sen’e ait olan kokart ve afiş Okul Yönetiminin tutanağına “izinsiz afiş” olarak geçti. Üstelik tutanakta özel güvenlik elemanlarının da imzası var. Ordu Üniversitesi yönetimine göre okulun asıl bileşeni öğretim elemanları değil özel güvenlik birimi.

PANELE KATILAN AKADEMİSYENE CEZA
Ordu Üniversitesi’nin icraatları bununla da bitmedi. Rektörlük, soruşturmayı 7 öğretim üyesine tebliğ ettiği gün olan 13 Mart tarihinde Yrd. Doç. Dr. Deniz Yıldırım’a da “Yeni YÖK Yasa Taslağı” hakkında panele katılıp konuşma yaptığı için disiplin cezası verdi.
Konu ile ilgili açıklama yapan Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu adına açıklama yapan Genel Başkan Ünsal Yıldız, üniversite yönetiminin akademik, bilimsel özgürlükleri hiçe saydığını belirterek, “Düşünce ve ifade özgürlüğünün tamamen yasaklanmasının açık kanıtı olacak şekilde üyemiz Deniz Yıldırım’a disiplin cezası 'uydurulmuştur'. Kendisini hem mesleki hem de bilimsel açıdan doğrudan ilgilendiren Yükseköğretim Yasa taslağı hakkında görüşlerini ifade etmesi ve panele katılması, önce üniversite yönetimi tarafından sudan bahanelerle engellenmek istenmiş ve düşüncelerini ifade etmesinin ardından da soruşturma açılmıştır” görüşlerini ifade etti.

'BASKI YAYGINLAŞACAK'
Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, Ordu Üniversitesi yönetiminin uygulamasının, Yeni YÖK Taslağı ve yeni üniversite rejimi konusunda bilgi verdiğini de beyan ederek, “Zihinleri karışık olan kesimlerin de zihinlerini açacak bir uygulamaya imza atmış ve taslağı hakkında konuşmanın suç olduğu yerde; yasa geçtikten sonra üniversitelerde nelerin yaşanacağının çok daha iyi anlaşılması adına, verdiği bu cezayla önemli de bir işlev görmüştür. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi araştırma görevlileri Barkın Asal ve M. Cemil Ozansü hakkında “Yeni YÖK tasarısını protesto etmek amacı ile toplanan öğrenci grubuna konuşma yapmak” “suçlama”sıyla üniversite yönetimi tarafından geçtiğimiz günlerde soruşturma açıldığı da düşünülürse; Yrd. Doç. Dr. Deniz Yıldırım’a verilen bu cezanın tekil örnek olarak kalmayacağı ve sistematik olarak diğer üniversitelerde de yaygınlaşacağı açıktır” dedi.

KİM NE DEDİ?

Yrd. Doç. Dr. Deniz Yıldırım: Bugünün 1402'si ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebilirim. YÖK Yasa Taslağına karşı bir panele katılıp görüş ifade etmem sonucu hakkımda soruşturma açıldı ve sonrasında disiplin cezası verildi. Taslağına karşı görüş ifade etmenin karşı karşılığı bu olacaksa tasarı yasalaşınca başımıza gelecekleri kestiremiyorum. Bir yandan özgürce tartışalım deniyor. Ama özgürlüğü sadece lehine konuşanlara tanıdıklarını görüyoruz. benim aldığım cezanın kişisel bir yanı yok. Ben bu konuda ceza alan ilk öğretim görevlisiyim. Ama korkarım ki son olmayacağım. Benim şahsımda herkese bir mesaj veridi. Taslağı eleştirdiğinizde başınıza bunlar gelebilir deniliyor. Düşünce ve ifade özgürlüğünde geldiğimiz noktayı gösteren önemli bir gelişme. Üniversiteler için bile durum bu hale geldi. Ordu Üniversitesi soruşturmayı YÖK yasa Taslağına eleştiren bir panele katılmam nedeniyle açtı. Ama sonrasında sanırım tepkilerden çekindiği için ceza verirken mesaiye gelmemek olarak kılıf buldu.  Bunların hiçbirinin bir önemi olmadığını biliyorum. Bir öğretim görevlisi kendisini doğrudan ilgilendirecek bir konuda panele çıkıp görüş ifade edemiyor. Durumun kendisi bundan ibarettir. BirGün Ankara