İmam hatip dayatmasına karşı veli dayanışması

|

İmam hatip dayatmasına karşı veli dayanışması A İmam hatip dayatmasına karşı veli dayanışması

Fatih Gazi İlköğretim Okulu önünde bugün yine eylem vardı. Okulun önünde toplanan veli, öğrenci ve öğretmenlere, KESK Şubeler Platformu, Veli Derneği ile Gültepe'de okullarının dönüşümüne karşı mücadele eden veliler de destek verdi.

Sloganlar ve protesto alkışları ile başlayan eylemde önce Gültepe velileri adına konuşan Şehriban Akyürek, “Biz de okulumuza sahip çıkıyoruz, mücadeleye devam edeceğiz, sizlerle aynı duyguları paylaşıyor ve mücadelenizi desteklemek için buradayız.” dedi.

'Deneyimimizi aynı sorunu yaşayanlarla paylaşıyoruz'

Veli Derneği adına Selda Kılıçaslan “Okulumuzu imam hatip yapmak istediler, uzun soluklu bir mücadele ile okulumuzu kazandık. Bu deneyimi dernekleştirdik ve deneyimlerimizi aynı sorunu yaşayan okullarla paylaşıyoruz.” dedi.

'Haklı bir mücadele sürdürüyoruz, sonuna kadar buradayız'

Gazi İlköğretim Okulu Velileri adına konuşan Sündüs Keklik “Okulumuza ve Geleceğimize Sahip Çıkıyoruz! Geçen hafta da Fatih Kaymakamlığına yürüdük. Ertesi gün yaptığımız görüşmede düşüncelerimizi ifade ettik. Bu okulun dönüştürülmesi fikrinden vazgeçmelerini, birilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için büyük bir çoğunluğu mağdur etmeye hakları olmadıklarını ifade ettik.

Görünen o ki hala masa başında aldıkları bu karardan vazgeçmemişler. Bizler kararlılığımız her koşulda ifade ettik yine ediyoruz: Biz okulumuzdan vazgeçmiyoruz, okulumuza ve geleceğimize sahip çıkıyoruz. Buradan başta İstanbul Valisi olmak üzere bütün yetkililere sesleniyoruz. Gazi İlköğretim Okulunu imam hatip yapma fikrinden vazgeçin! Bizler haklı bir mücadele sürdürüyoruz. Sonuna kadar buradayız.” dedi. ,

'Yüz binin üzerinde öğrenci okul değiştirmek zorunda kaldı'

Eğitim Sen İstanbul Şubeleri adına konuşan Mustafa Turgut, “Geçen yıl bugün 4+4+4 diye bilinen İlköğretim ve Eğitim Yasalarında değişiklik yapan yasa meclis gündemiydi. Biz büyük bu yasanın yaratacağı olumsuzlukları ifade ettik. 28-29 Martta bu yasaya gösterdiğimiz demokratik tepki gazla, copla, şiddetle bastırılmaya çalışıldı. Geçen yıl uygulanmaya başlanan bu yasa ile o zaman bizim söylediklerimizden fazla sorun üretti. Oysa geçen yıl yapılanlar bu yasanın getirdiklerinin çeyreği bile değildi. Sadece İstanbul’da okul dönüşümlerinden kaynaklı yüz binin üzerinde öğrenci ve binlerce öğretmen okul değiştirmek zorunda kaldı ve aileleri ile birlikte yaklaşık beş yüz bin insanın hayatını olumsuz etkilendi.

İstanbul Milli Eğitim Müdürünün basına verdiği rakamlar bunu açıkça gösteriyor. 400 civarında okulun geçen yıl dönüştürüldüğü bu yıl 1000 okulun dönüştürüleceği söylenmektedir. İstanbul’da bu yıl da yüz binlerce insanın hayatını karartacaklarını ballandıra ballandıra anlatıyorlar.

'Her gün 2000 öğrenci okulu terk ediyor'

İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, açılan imam hatip ortaokulunun bu yıl 151 olduğunu ifade ediyor. Bu okulların tamamına yakını mevcut okulların dönüştürülmesi ile yapıldı. Yani yüz bine yakın öğrenci yalnızca imam hatip okullarına dönüştürmeden kaynaklı okullarından oldu. Bu insanların aileleri ile birlikte ne zorluklarla yaşadıklarının farkında mısınız? Sayın Müdür! 28 bin öğrenci için hayatlarını çocuklarının eğitimine göre kurmuş yüz binlerce insanın hayatını alt üst ettiğinizi görmüyor musunuz da güzel bir iş yapıyormuş gibi anlatıyorsunuz bunları.

Okula gitmeyen öğrenci sayısı her geçen bu yasa ile birlikte artmış, rakamlar üç yüzlü rakamlarla açıklanmakta, her gün 2000 öğrenci okulu terk etmektedir. Biz bu yasa çocuk işçiler, çocuk gelinlerin artıracağını ve insani olmadığını söylemiştik. Bu bir insanlık dramıdır. Daha iki gün önce okulda sırasında oturması gereken çocuk, makine başında hayatını kaybetti.

'Devlet okullarında bilimsel, demokratik, laik eğitim tamamen terkedildi'
Bu yasa yürürlüğe girdikten sonra özel okullardaki öğrenci sayısı %15 artmış, özel okulların yaptıkları zamlar %60’a ulaşmıştır. Bu yasa devletin kamusal görevi olan eğitim hizmetlerinin nasıl piyasa koşullarına terk edildiğinin en somut göstergesidir. Devlet okullarında bilimsel, demokratik, laik eğitim tamamen terk edilmiş; eğitimin niteliği her geçen gün düşmektedir. Parası olan veliler çocuklarının gelecekleri için özel okullara yönelmiştir. Peki, yoksul halk çocukları ne yapacak?

Bu yasa öğrenciler, öğretmenler, veliler için sıkıntıdan başka bir şey getirmedi. Yaşanan olumsuzlukları yayınlayacağımız raporlarla anlatmaya devam edeceğiz. Bizler bu yasanın yürümeyeceğini ve geri alınmasını talep ediyoruz. Çünkü biz bilimsel, demokratik, laik bir eğitim istiyoruz. Çünkü biz aydınlık bir gelecek istiyoruz.

'Gazi İlköğretim Okulunu dönüştürmekten vazgeçin'

İstanbul Milli Eğitim Müdürü okul dönüşümlerinde öğrenci ve velilerin hassasiyetlerini dikkate alınacağını belirtmiş. Gazi İlköğretim Okulu öğrenci ve velileri aylardır sokaklarda. Yürümedikleri yol, çalmadıkları kapı kalmadı. İl Milli Eğitim Müdürlüğüne de yürüdük. Sayın Müdür odasında olmasına rağmen görüşme talebini kabul etmedi. Sayın Müdür! Siz kimin hassasiyetini dikkate alıyorsunuz? Görüşmediğiniz insanların taleplerini ve hassasiyetlerini nereden bileceksiniz? Bu insanlar her gün sokakta ve bu sesi duyun Gazi İlköğretim Okulunu dönüştürmekten vazgeçin.

Sendika olarak biz bu yasanın da, yarattığı sorunların da bir parçası olmayacağız. Yasanın yarattığı tüm sorunları ortaya çıkartarak 4+4+4’e karşı öğrenci, veli, öğretmen ve bu yasaya karşı çıkan tüm toplumsal kesimlerle birleşerek mücadelemize devam edeceğiz.” dedi.

Eylemin sonunda öğrenciler ellerindeki siyah balonları patlarak, karanlığa teslim olmayacaklarını ifade ettiler. Valilinin önündeki kararı imzalamamasını ve buradaki sesi duymaları gerektiğini belirten veliler, karar taleplerini karşılamazsa eylemlere devam etme sözü vererek bitirildi.


(muhalefet.org)