'Gazi İlköğretim bizimdir, okulumuzu vermiyoruz!'

|

A

İmam hatip okuluna dönüştürülmek istenen Gazi İlköğretim Okulu'nda velilerin çağrısı ile bugün yine eylem vardı.

Gültepe İlköğretim Okulundan eyleme destek veren veliler adına Şükriye Baygeldi  “Bizler de okulumuza sahip çıkıyoruz ve bugün sizlerin mücadelenize destek vermeye geldik. Sonuna kadar da mücadele etmeye devam edeceğiz.” dedi.

KESK Şubeler Platformu Yürütmesi adına konuşan Barış Uluocak, “4+4+4 yasası çıkarken bu yasanın olumsuzluklarını söylediğimizde bizi gazla, copla terbiye etmeye çalışanlara Gazi İlköğretime sahip çıkanlar bir ders veriyor. Bu okulda Türkçeyi, matematiği, coğrafyayı öğrenen bu çocuklar, bugün de okulları için mücadele etmeyi öğreniyorlar;  öğretiyorlar ve öğrenmek istemeyenler için her hafta burada olmaya devam edecekler. Bizler bu mücadelenin her zaman yanındayız ve bundan sonra da yanında olmaya devam edeceğiz.” diyerek eyleme desteklerini açıkladı.

Eğitim Sen İstanbul 8 Nolu Şube Başkanı Mustafa Turgut “Sürdürdüğümüz bu mücadele her geçen gün etkisi de artarak devam ediyor. Bu bölgede üç tane ilköğretim okulu var ve nüfus yoğunluğu olan bu bölgenin ihtiyacına yanıt vermiyor. Bu okula imam hatip ortaokulu olarak ihtiyaç olacağı varsayımı ile 950 öğrenci ve bunlarla birlikte doğrudan beş bine yakın insan mağdur ediliyor. Sizler birilerinin ihtiyaçlarını karşılayacaksınız diye binlerce insanı okullarından edecek, düzenlerini bozacaksınız. Bizler buna izin vermeyeceğiz.” diyerek eylemlere devam edeceklerini belirtti.

Gazi İlköğretim Okulu Velileri adına basın açıklamasını okuyan Okul Aile Birliği Yönetiminden Şafak Turan,”Gazi İlköğretim Okulunun imam hatip ortaokuluna dönüştürüleceğini öğrendikten bu yana aralıksız olarak mücadelemizi sürdürüyoruz. Her defasında da okulumuza sonuna kadar sahip çıkacağımızı ve okulumuzu vermeyeceğimizi çok güçlü bir biçimde söylüyoruz.

Bu konuyu sürece yayarak bizim yorulacağımızı, mücadele etmekten vazgeçeceğimizi düşünüyorsanız, çok büyük yanılgı içindesiniz. Bugüne kadar ısrarla kararlılığımızı gösterdik. Bundan sonra da gücümüzü haklılığımızdan alarak bütün okul bileşenleri ve demokratik kamuoyu ile birlikte mücadeleyi yükselteceğiz.

Bir an önce Gazi İlköğretim Okulunun imam hatip ortaokuluna dönüştürmeyeceğini ilan edin. Buraya hayatını bağlamış insanların kaygılarına, sıkıntılarına son verin.” dedi.

Eylemin sonunda siyah balonlar patlatılarak geleceklerinin karartılmasına izin vermeyeceklerinin; uçan balonları da uçurarak okullarına sonuna kadar sahip çıkacaklarının mesajı verilerek eylem sonlandırıldı.


(muhalefet.org)