Bilim sorgulanıyor kongresi

|

Bilim sorgulanıyor kongresi A Bilim sorgulanıyor kongresi

CAN UĞUR/BİRGÜN

YÖK tarafından 4 Mayıs 2013 tarihinde Türkiye Öğrenci Akademisi desteğiyle düzenleneceği duyurulan 1. Evrim Sorgulanıyor Kongresi'nin katılımcıları arasında oldukça ilginç isimler yer alıyor. Bilim çevrelerince bilimsel gerçekliği kabul edilen Evrim kuramının sorgulanacağının öne sürüldüğü kongreye katılan isimlerin neredeyse tamamı akıllı tasarımı savunuyor. Akıllı tasarım ise dünyadaki tarikat ve cemaat çevrelerinin bilimsel doğrular yerine dini gerekçeleri öne sürmesi nedeniyle bilim çevrelerinin eleştirisine neden olan bir düşünce olarak biliniyor. Kongreye dair bir dikkat çekici nokta ise kongrenin katılımının herkese açık olmaması.

Türkiye Öğrenci Konseyi'nin internet sitesinden duyurduğu kongreye katılmanın için bir form doldurmanız gerekiyor. Bu formda  12 soru yer alıyor. İnternet sayfasında ise 7. , 8. ve 9. sorulara kısa ve net yanıtlar veriniz ifadesi yer alıyor. Kısa ve net yanıt verilmesi istenen 7. 8. ve 9. sorular ise kongreye katılım amacı ve evrim teorisi hakkında ne düşünüldüğü hakkında:

'Kongreye katılım amacınız nedir?'

'Evrim Teorisi hakkında ne düşünüyorsunuz?'

'Kongreden beklentileriniz nelerdir?'

HAMD OLSUN BİLİM KARŞITIYIZ

Bilimsel gerçekliği dünyadaki bilim çevreleri tarafında kabul edilen Evrim kuramının sorgulandığı kongrenin katılımcılarının bazılarının açıkça akıllı tasarımı savunuyor. Katılımcılardan bazılarının dini içerikte yayın yapan yayınevlerinden çıkarttığı bilimsel olduğu öne sürülen kitaplarında da dini içerikli ifadeler geniş yer kaplıyor.

BİLİMİ BIRAK CEMAATLERE BAK

Katlımcı listesinde yer alan Karadeniz Üniversitesi öğretim görevlilerinden Eşref Edip Keha bir makalesinde temel bilimsel önermelerden olan hiçbir şey yoktan var olmaz vardan da yok olmaz hükmünü 'Allah (C.C) bu hükmün dışındadır' diyerek tamamlıyor. Keha risalehaber.com isimli Nurcu lara yakınlığı ile bilinen bir siteye verdiği röportajında ise Nurcu olduğunu dile getirip cemaatlerin de artık yan yana gelmesi ve ortaklaşması gerektiğinin altını çiziyor.

EVRİM DÜŞMANLIĞINDA BİRİNCİ

Kongrenin dikkat çeken bir diğer katılımcısı ise Profesör İrfan Yılmaz ise İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi'nde görev yapıyor. İrfan Yılmaz da kamuoyunda evrim karşıtı görüşleriyle biliniyor. Evrimi bir 'inanç meselesi' olarak tanımlayan Yılmaz TÜBİTAK'taki Darwin sansürüne dair Zaman'daki 13 Mart 2009 tarihli yazısında evrimle ilgili şöyle yazıyor:

"...bilimin söylemediklerini, kendi inançları doğrultusunda yorumlayıp, "bundan başka yolu yok, ancak böyle yorumlanır" diye dayatmak antidemokratik rejimlerde olur (bir zamanlar Rusya'da ve Hitler Almanya'sında olduğu gibi). Türkiye ise bu dönemleri çoktan aşmıştır. Artık kimse Darwinizm'i bilimsel bir gerçek olarak dayatamaz. Hayatın ve insanın menşei hususunda yapılan çalışmalara saygı duyarız. Bu çalışmalardan çıkan objektif ilmî tespitler varsa, onları da inceleme sahamıza alırız"

Evrim kuramını dayatma olarak tanımlayan Kaya yazısına şöyle devam ediyor:
"..kimse tek taraflı olarak, sadece evrim inancını propaganda eder mahiyette yayın yapamaz. Tübitak idarecileri bu hususta rahat olmalılar, çünkü faydalı bir iş yapmışlardır. Belki şöyle de olabilirdi: Darwin doğumunun 200. yılında bütün dünyada tartışılıyor. Bizim ülkemizde de Darwin ne getirdi, ne götürdü gibi bir soru sorulup, Darwinizm'e inananlardan ve inanmayanlardan eşit sayıda yazı ile bir tartışma platformu açıp, kapakta da "200. yılında hâlâ tartışılan bir teori" başlığıyla verilebilirdi. Ancak inanıyorum ki, böyle bile olsaydı mâlum zevat yine feryada devam edecekti, çünkü onlar bu mevzunun tartışılmasına bile karşılar, tabularına el sürülmesini asla hazmedemezler ve onlara ne yapsanız memnun edemezsiniz"

YARADILIŞÇI İSİMLER

Kongrede yer alan ve evrenin oluşumunu yaradılışa bağlayan bir diğer isim de Taşkın Tuna. Taşkın Tuna, fizik yüksek mühendisi olarak kendisini tanıtırken evrenin oluşumunu yaradılışa bağlıyor. Evrenin yaradılışı isimli panellerde konuşan Tuna'nı Yeni Şafak gazetesinde 26.04.2009 tarihli haberde 'her düşüncenin dua sayıldığını' söylüyor. Taşkın Tuna evrenin oluşumuyla ilgili olayların Kura'anda yer aldığını ve bunun sureler ve ayetlerle desteklendiğini öne sürmesi ile tanınıyor.

DİĞER İSİMLER
 Kongrenin katılımcıları arasındaki diğer isimler ise şöyle: Doç. Dr. Caner Taslaman (Felsefe - Yıldız Teknik Üniversitesi),  Dr. Don McLeroy (Dentist – Texas) Prof. Dr. İbrahim Pirim (Tıbbi Biyoloji - İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi), Dr. Muzaffar Iqbal (Chemist – Canada), Yrd. Doç. Ömer Faruk Noyan (Biyostratigrafi – Celal Bayar Üniversitesi), Doç. Dr. Sinan Canan (Fizyoloji - Yıldırım Beyazıt Üniversitesi), Prof. Steve Fuller (Sociology - University of Warwick, England)

Katılımcıların birçoğunun evrim karşıtlığı ve akıllı tasarım savunuculuğu biliniyor. Bazı isimler Gülen Cemaati'ne yakınlığı ile bilinen Sızıntı dergisinde evrim karşıtlığını esas alan yazılar yayımlıyor. Ömer Faruk Noyan bu isimlerden birisi. Noyan'ın yazılarında evrim karşıtlığı öne çıkarken Noyan bir ifadesinde evrimi şöyle tanımlıyor: Evrim jeolojik geçmişte olduğu iddia edilen bir olgu.