Uludağ'da faşistler işbaşında!

|

Uludağ A Uludağ

Bursa Uludağ Üniversitesi'nde (UÜ) ülkücü grubun dün gece saatlerinde Kürt öğrencilere saldırması sonucu Fecri Aydemir, karnından aldığı bıçak darbesiyle ağır yaralandı. Güzel Sanatlar Fakültesi'ne kayıtlı Kürt öğrencinin ülkücü olduğu söylenen kişiler tarafından takip edilerek üniversite kantininde sıkıştırılmasıyla başlayan olaylar sonucunda biri ağır olmak üzere 3 öğrenci yaralandı. Ülkücülerin saldırısına maruz kalan UÜ öğrencilerinden Mehmet Curan, Güzel Sanatlar Fakültesi'nde okuyan arkadaşlarının ülkücü grup tarafından takip edilerek okul kantininde tehdit edilmesi üzerine okula gittiklerini belirterek, "Biz 5-6 kişi arkadaşımızın yanına gittikten sonra sayısı 20'yi bulan ülkücü grup taş bıçak ve sopalarla bize saldırdı" dedi. Curan, saldırı sırasında ülkücü grubun, "Siz terörist Kürtler" şeklindeki tehdit ve ağza alınmayacak küfürler ettiğine dikkat çekti. Saldırı sonucu Fecri Aydemir isimli öğrenci karnından aldığı bıçak darbesiyle ağır şekilde yaralanırken, 2 öğrenci de hafif şekilde yaralandı.

SALDIRAN FAŞİSTLER GÖZALTINA ALINANLAR YURTSEVERLER
Curan, Aydemir'in hastaneye kaldırılmasının ardından hastane önüne gittiklerini, burada da ülkücü bir grupla karşılaştıklarını belirtti. Polise, ülkücülerin kendilerine saldıracağı yönünde uyarılarda bulunmalarına rağmen polisin, ellerinde taş, sopa ve bıçak bulunan ülkücüleri dağıtmadığına dikkat çeken Curan, "Biz 7-8 kişiydik; ancak ülkücü grup 60 kadar vardı. Buna rağmen polis bize müdahalede bulunmaya çalıştı" dedi. Ülkücü grubun orada da saldırması üzerine yakınlarda bulunan Holiday Otel'e sığındıklarını anlatan Curan, saldırgan grubun otele girmeye çalışmasının ardından kendilerinin gözaltına alındığını ve önce Nilüfer Emniyet Müdürlüğü'ne daha sonra ise Osmangazi Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüklerini söyledi. Curan, "Onlar bize saldırmasına rağmen gözaltına alınan bizler olduk" diye konuştu. Okulda düzenlenen eylem ve etkinliklere katıldıkları için ülkücüler tarafından tanındıklarına ve bu yüzden hedef alındıklarına vurgu yapan Curan, "Özellikle Kürt sorununda girilen yeni dönemle birlikte, gelişmeleri hazmedemeyen faşistler Kürt öğrencilere saldırıyor. Buradaki saldırılarda bunun bir parçası" diye konuştu.  Uludağ Tıp Fakültesi'nde yoğun bakımda olan Fecri Aydemir'in ise hayati tehlikeyi atlattığı öğrenildi.

FAŞİST PROVOKASYON
Uludağ Üniversitesi öğrencilerinden Koray Aslan Taş faşistler tarafından yapılan saldırıyı gazetemize değerlendirdi. Taş değerlendirmesinde 'Merkez Kütüphane önünde bulunan faşistlerin gerçekleştirdiği saldırıya benzer saldırılar daha önce de gerçekleştirildi. Ellerini kollarını sallayarak okula giren faşistler bıçak, satır, sopa gibi aletleri de istedikleri gibi okula sokabiliyor. Okul yönetimi bu konuda neden güvenlik almıyor anlamış değiliz' dedi. Taş konuşmasının devamında ise bizler üniversite öğrencileri olarak okullarda kendi görüşleri dışında görüşlere yaşam hakkı tanımayanlara karşı mücadelemizi sürdürmeye deva edeceğiz diye belirtti.