ABD’de tersten Robin Hood

|

ABD’de tersten Robin Hood A ABD’de tersten Robin Hood

Son zamanlarda, ABD'de zenginler daha zengin, fakirler ve orta sınıflar da daha fakirleşiyor. Burada ABD'nin nasıl tersten Robin Hood sürecini geçirdiğini göreceğiz.
1948 ve 1979 arasında, ortalama gelir artışının yüzde 33'ü, yüzde 10'luk zengin ailelere gidiyordu. Ekonomik Politika Enstitüsü verilerine göre, 2000 ve 2007 arasında, ortalama gelir artışının yüzde 100'ü, yüzde 10'luk zengin ailelere gidiyor.
 Pro Publica'ya göre 25 yıl önce işletme vergileri yüzde 46'dan 34'e indirilmişti. Ancak bugün, Standar and Poor's Stock Index'in listesindeki 500 büyük şirketten 115'i, son 5 yılda, New York Times'dan David Leonhardt'a göre yüzde 20'den daha az federal vergi ve diğer vergileri ödedi.
Pro Publica'ya göre, elektrik vergisi oranı geçen yıl için yüzde 7'ydi. ABD'deki ailelerin yüzde 5'i ülkenin bütün zenginliğinin yüzde 63'üne sahip. Ekonomik Politika Enstitüsü'ne göre en alt yüzde 80'lik kesim sadece gelişimin yüzde 13'üne sahip.
Geçen yıl, New York Times'a göre, John Paulson, bir fon operasyon yöneticisi, 4.9 milyar dolar "kazandı". 10 yıl önce, bu miktarı kazanmak 25 adet aynı yöneticinin kolektif kazancıydı. Geçen yıl en iyi 25 fon yöneticisi toplam 22 milyar dolar'ı cebe indirdi. (bundan daha iyi bir kelime yok) Bu rakama ulaşmak için, 440.000 insanın yıllık 50.000 dolar kazanması gerekir.
4 MİLYON HACİZ DOSYASI
Federal bir gelişim programı ve fakir topluluklara yardım etmek için kurulan Yeni Piyasa Vergi Kredisi, kuruluş amacının tam tersine hareket edip, vergiyle toplanan 10 milyar doları JP Morgan Chase & Co, Goldman Sachs and Prudential gibi büyük şirketlere lüks oteller, ofis binaları ve araba müzesi yapmaları için akıttı. Bloomberg Piyasa Dergisi, Şikago'daki Blackstone Otel'ine dikkat çekerek otelin maliyetinin 116 milyon dolar olduğunu belirtti. Prudential, otelin fakir öğrencilerin okuduğu iki koleji de içeren bir bölgede olması nedeniyle projeyi desteklemek amacıyla ABD Hazinesi'nden 15.6 milyon dolarlık vergi kredisi aldı.
Financial Times'a göre, 50 yıllık süreç içerisinde ABD'de hiç olmadığı kadar fakir yaşıyor. RealtyTrac'e göre, 2010'da haciz dosyaları neredeyse 4 milyondu ve 2008'den bu yana yüzde 23'lük bir artış söz konusu.

BILL QUIGLEY
Profesör
New Orleans Loyola Üniversitesi hukuk profesörü ve
Anayasal Haklar Merkezi Hukuk Müdürü

Çeviren:
Cenk Alaçam
www.zcommunications.org