Sandy dedi ki...

|

Sandy dedi ki... A Sandy dedi ki...

NICOLE ZOLIN

Sandy Kasırgası için, Twitter'da duygularını dile getiren binlerce Amerikan yurttaşına göre; başkan adaylarının belirtmekten özenle kaçındığı fakat Doğa Ana'nın Amerikan yurttaşlarına anımsattığı önemli bir konu var: Küresel ısınma.
Bu, kurumların ekonomi politikaları ve siyasetçilerin onları destekleyenlere karşı takındığı tavırlar göz önüne alındığında, çok da büyük bir haber değil.
Tüm bu iklim değişiklilerinin toplumun birbirinden tamamen zıt olan şu iki tarafını da eşit derecede korkuttuğu açıktır: Daha bilgili ve bilinçli yurttaşlar ve büyük şirketlerin fosil yakıtları temsilcilikleri.
İlki, küresel ısınmanın ekosisteme vereceği onulmaz zarardan ve yol açacağı değişimden, ikincisi ise; paranın gücüyle normal düzeyde devam eden bilgi akışının bozulmasından endişe ediyor.


İKİ GÜCÜN BİRLİKTELİĞİ
Biliminsanları ve iklim bilimcilere göre; Sandy Kasırgası gibi bir olguyu, kısa ve doğal iklimsel olayların ya da insanoğlunun doğada neden olduğu etkiler nedeniyle gezegenin günden güne ısınmasından kaynaklandığını izlemek neredeyse olanaksız. Bilimsel çevrelerin çoğunluğu ise; gün geçtikçe artan büyük doğal afetlerin, kesinlikle bu iki yakınsak gücün birlikteliğinden doğduğuna inanıyor. Kesin olarak bilinen, küresel ısınma nedeniyle Atlantik Okyanusu'nun sıcaklığının zaten 9 derece civarında yükseldiği ve ABD'nin doğu kıyılarında, Grönland buzullarının aşamalı olarak erimesiyle, dünyanın diğer bölgelerine göre, deniz seviyesinin üç veya dört kat daha hızlı yükseldiğidir.


‘SICAK NOKTA’
Araştırmacılar bu bölgeye 'sıcak nokta' adını verdiler. Suyun sıcaklığının yükselmesiyle birlikte buharlaşma da artıyor ve sonuç olarak yağışlar daha sık görülüyor. Deniz seviyesinin yükselmesiyle  meydana gelen sellerin, deniz kenarında bulunan yerleşim yerleri üzerinde yıkıcı etkileri olabiliyor.
Sandy Kasırgası, aynı zamanda, gezegenimizin kıyı kesimlerinde yaşayan milyonlarca insanın yaşamını tehdit eden bir diğer 'aşırı hava olayı' olarak görülebilir. Bu milyonlarca insan, halihazırda kıyı erozyonu, sel ve sanayi atıklarının yol açtığı kirlilikle boğuşuyor.
Bunlara ek olarak, New York gibi bir kenti vuran Sandy, başkan adaylarını ciddiyet ve titizliğe davet ederek, gezegenin ısınması tehdidiyle başa çıkmalarını gerektirecek kamuoyu tartışması yaratmak için bir şans olabilir. Yurttaş olarak küresel tüketimimizi azaltmak zorunda olduğumuz kaçınılmazdır. Fakat herşeyin ötesinde, siyasi liderlerin, dünyanın sağlığı, güvenliği ve dünya sakinlerini, ajandalarının  en başına koymaları gerekiyor.
İlk adım, fosil yakıtlara olan ölümcül bağımızı koparmaktır. Tarihin bu karmaşık döneminde, dünyanın sakinleri olarak, tüm rutin ve gereksiz ekonomik söylemlere karşın, yüksek sesle kendimize sormamız gereken ilk şey budur.
BirGün için çeviren: MELEK ŞENTÜRK