İzmir Gündoğdu’da neler oluyor?

|

 İzmir Gündoğdu’da neler oluyor? A  İzmir Gündoğdu’da neler oluyor?

ATA EGEMEN ÇAKIL
31 Mayıs 2013 tarihinden beri Gezi Parkı direnişi İzmir’den de destek görüyor. Direnişin ilk günlerinde meydana gelen sert müdahalelere rağmen İzmir halkı direnişe büyük bir katkı sağlamayı sürdürüyor. Yaklaşık bir hafta kadar bir süredir de Gündoğdu Meydan’ından, Alsancak İskelesi’ne doğru uzanan bir kamp alanı kuruldu. Başta bağımsız gençler olmak üzere, taraftar grupları, çeşitli üniversite grupları, sanat grupları, STKlar, siyasi fikir örgüteri muhteşem bir kamp alanı kurdu.

Bazı sendikal örgütlerin de destek verdiği kampımıza, İzmir halkından çok büyük destekler, yardımlar, bağışlar yağıyor. Kendi imkânlarımızla oluşturduğumuz mutfakta her öğün ve öğün dışı her şey bulunabiliyor. Sabah kahvaltısında gevrek, peynir, domates, salatalık, çay, kahve, meyve suları, çeşitli hamu işleri bulunuyor. Öğlen ise gün içinde gelen yardıma göre değişmekte; pizza, kır pidesi, çorba, mercimek köftesi, sarma, biber dolması, patates salatası, kısır gibi yiyecekler çıkarıyoruz ve kola, fanta, ayran gibi içecekler ikram ediyoruz. Suya para vermiyoruz, koli koli pet şişede su yardımı geliyor ve her daim mutfaktan su ihtiyacını karşılayabiliyoruz. Akşam öğünlerinde ise; pilav, makarna, yoğurt, kuru fasulye, köfte ekmek, balık ekmek ve çeşitli yemekler çıkarıyoruz ve tabldot tarzı insanlar sıraya girip istedikleri yemekleri alabiliyorlar. Sıcak su sorunumuz hala devam ettiği için sıcak içecekler biraz daha nadir bulunuyor. Aynı şekilde buzdolabı ve elektrik problemi yüzünden içi buz dolu kutular sayesinde soğutma yapabiliyoruz. Belediyelerden de bazen dağıtmamız için kumanya bağışlandığı oluyor. Mutfakta çalışan arkadaşlarımızın hepsi gönüllü olarak ve mümkün olduğunca hijyenik olarak orada bulunuyorlar. Akşam saatlerinde İzmir halkı alana akın ediyor ve mutfaktan onlara da ikramlar sunuyorlar.

Sokak çocukları yaklaşık bir haftadır yanımızdan ayrılmıyor, belki de hayatlarında daha önce karşılaşmadıkları kadar fazla ilgi görüyorlar. Güzel yemekler yiyorlar, abileri, ablaları ile güzel vakit geçiriyorlar. En önemlisi de onlara çevreyi temiz tutmayı, küfür etmemelerini öğretiyoruz. Zaman zaman yaramazlık da yapsalar, Gündoğdu Dayanışma Platformu’nun çocukları oldular.
Her gruptan bir kaç kişi ile birlikte sabah-akşam toplantılar yapıp direniş kampının durumu ve eylem gidişatını konuşuyoruz. Zaman zaman sosyal medyadan aldığımız haberlere göre diğer şehirlerdeki direnişçi arkadaşlarımız için sloganlar atıp, yürüyüşler düzenliyoruz.

Ufak tefek tartışmaların yaşandığı bu ortamda, gün geçtikçe insanların birbirlerini tanımasıyla harika bir dostluk ortamı kurulmaya devam ediyor ve insanlar bu hayatı belki de ilk defa yaşadıkları için güzel yorumlarda bulunuyorlar, akşam evlerine gitmeyip bizim misafirimiz oluyorlar, çadırını kapan gelip bu alana yerleşiyor.
Gece saatlerinde çeşitli sanat atolyeleri düzenlemeye çalışıyoruz. Yenikapı Tiyatrosu oyuncuları sokak tiyatrosu yapıyor, anarşistler ritm, müzik, dans etkinlikleri yapıyor. Siyasi örgütlerin çoğu bu platforma uzak olsalar da devamlı türkü söyleyip halaylar çekiyorlar. Nabermedya adlı medya öğrencilerinin topluluğu sinevizyonda diğer şehirlerden Gezi Direnişini canlı yayın yapıyor. Hayat Televizyonu her daim bizimle birlikte ve sinevizyondan haberleri takip etmemize imkân sağlıyorlar. Kitap standımızda takas imkânı sağlıyoruz ve şiirler okuyoruz.
Sokak hayvanları besleniyor, sabah, öğlen, akşam gönüllüler ve kamp sakinleri çevredeki çöpleri temizliyor. Her konuda büyük bir dayanışma söz konusu olduğu için insanların yüzleri gülüyor. İzmir halkı da iş çıkışlarında yanımıza gelerek bizlere desteğini gösteriyor. Biz Gündoğdu’da çok güzel bir Şirinler köyü kurduk, burada her şey sevgi, saygı ve hoşgörü çerçevesinde, asla kavga etmiyoruz ve Gezi Direnişinin en büyük kalelerinden birisi olarak Gezi Direnişi talepleri kabul edilene kadar bu alanları terk etmeye niyetimiz yok.