Filistin’de soykırıma hayır!

|

İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği ve şimdiden 65’i kadın ve çocuk 420’ye yakın kişinin ölmesine ve yaklaşık 1.800 kişinin de yaralanmasına neden olan, bütün şiddetiyle devam eden askeri saldırılara Venezuela ve Küba hükümetlerinden şiddetli kınamalar geldi. Venezuela’da yüzlerce kişi “Soykırıma Hayır!” sloganıyla İsrail Büyükelçiliği’ne yürüdü.  

Venezuela Dışişleri Bakanlığı İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları “derin bir öfkeyle kınadığını” yazılı bir açıklamayla duyurdu. İsrail’in “cinai saldırıları”nı derhal durdurması çağrısında bulunulan açıklamada İsrail hükümetinin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ne aykırı eylemlerinin yaptırımla karşılık görmesinin gerekliliği vurgulandı.

 

SALDIRININ TEK SUÇ ORTAĞI BD

Venezuela hükümeti adına yapılan bir başka açıklamada da “Filistin halkıyla dayanışma içinde olunduğu” belirtilirken, “dünyada barış ve adaleti arzulayan bütün hükümetlerin bu saldırılara karşı acilen sesini yükseltmesi” istendi. “Bu saldırının dünyadaki tek suç ortağı BD hükümetidir” sözlerinin yer aldığı açıklamada “İsrail’in son askeri harekâtı görev süresi bitmekte olan Bush hükümetinin saldırganlığına tüy dikmiştir” denildi.

 

FİLİSTİN HALKIYLA DAYANIŞMAK...

Venezuela hükümeti bu açıklamayı yaparken yüzlerce Venezuelalı, saldırıların başladığı gün ülkedeki İsrail Büyükelçiliği’ne yürüyerek, “Filistin’de gerçekleştirilen soykırıma hayır” sloganları attı. Yürüyüş sırasında sık sık Filistin halkıyla dayanışma sloganları atılırken, İsrail Büyükelçiliği’nin önünde “emperyalizme karşı halkların birliği” temalı bir bildiri okundu.

Gösterilerin düzenleyicilerinden olan Filistinli insan hakları eylemcisi Hindu Anderi, “Venezuela hükümetine ve halkına bu haksız savaşta Filistin halkının yanında yer aldıkları için teşekkür ediyoruz” sözlerini kullanırken “Filistin halkıyla dayanışmak demek, İsrail’i ekonomik ve politik olarak tecrit etmeye dönük adımların atılması demektir, çünkü aksi takdirde Filistin halkının mevcut durumunda ne yazık ki herhangi bir değişiklik olmayacaktır” dedi.

 

KÜBA: EN KANLI SALDIRI

Küba, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği ve 400’den fazla Filistinli’nin ölümüne ve yüzlercesinin yaralanmasına neden olan yoğun hava saldırılarını şiddetle kınadı.

Küba Devrimci Hükümeti’nin İsrail askeri saldırılarını suç olarak nitelediği açıklamada, saldırılar İsrail’in Filistin halkına karşı düzenlediği en kanlı saldırı olarak nitelendirildi.

Açıklamada, İsrail hükümetinin 18 ayı aşkın süredir hukuk dışı biçimde Gazze Şeridi’ne uyguladığı, çocuk, kadın, yaşlı, hasta ve aç Filistinlileri kuşatma amaçlı ambargonun tam da ortasında bu saldırıları düzenlediğine vurgu yapıldı.

Açıklamada, İsrail’in Uluslararası Hukuku ve Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ni ihlal eden soykırıma benzer saldırılarının şiddetle kınandığı belirtildi.

Küba hükümeti, ayrıca, uluslararası kamuoyunu katliamı kınamaya ve Filistin halkına karşı saldırıların derhal kesilmesini istemeye davet etti.

Küba, kahraman ve cefakâr Filistin halkıyla en derin dayanışma ve yardım duygularını yineledi. LatinBilgi