BEŞİKTAŞ'IN ARJANTİNLİ YILDIZ FUTBOLCUSU DELGADO: Dünya kötü yönetiliyor

|

Beşiktaş'ın yıldız futbolcusu, aynı zamanda 'Kahraman Gerilla'nın hemşehrisi Mattias Delgado, Birleşik Devletler'in yıkıcı politikalarına karşı Latin Amerika halklarının birleşmeleri gerektiğini söyledi. Arjantin'i kuzeyindeki Santa Fe eyaletinde, Ernesto 'Che' Guevara'nın da doğduğu kent olan Rosario'da 1982 yılında dünyaya gelen Delgado, Beşiktaş kulübünün resmi dergisinin Ocak ayı sayısında yer alan röportajında, futbol dışındaki konularla ilgili görüşlerini açıkladı.

Çocukluk yıllarında, Arjantin'de zor şartlar yaşandığını kaydeden Delgado şöyle konuştu: "Burada kilit rol, anne ve babama ait. Etrafınız ne kadar kötü olursa olsun bir yere kadar annenizin, babanızın istediği yolda yürüyebiliyorsunuz. Aklın ermeye başladığında da zaten tamamen kendi yolunu çiziyorsun. Benim tamamen futbola kanalize olmamın nedeni de kesinlikle annemin ve babamın bana verdiği terbiyedir. Yoksa ben de o çevrede büyük bir suçlu, yasa dışı işler yapan bir adam olabilirdim."

FAŞİST CUNTA DÖNEMİNDE...
Arjantin'de geçmişteki zor dönemi, anne ve babasının ağır bir şekilde yaşadığını ifade eden Delgado, "İnsanlar evden çıkıyormuş ve bir daha geri gelmeyebiliyor-muş. Nerede olduğundan, başına ne geldiğinden de kimsenin haberi olmuyormuş. Evet, ben küçükmüşüm, ama annemin babamın anlattıklarını dinleyince bile tüylerim diken diken oluyor. Gerçi diktatörlük sona ermişti, ama benim yaşadığım bölgede de toplumsal sorunlardan ötürü sokağa çıkıp, bir daha geri dönmeme ihtimali çok büyüktü. Çok tehlikeli bir bölgeydi" şeklinde konuştu.

Delgado, Arjantin'in hiçbir zaman ekonomik olarak iyi durumda olmadığını belirterek, "Öyle dönemler yaşadık ki, bir devlet başkanımız vardı (adını söylemeyeceğim, çünkü uğursuzluk getiriyor!), onun döneminde özellikle zenginler çok zengin, yoksullar ise çok yoksul oldular. Orta sınıf diye bir sınıf kalmadı. Evet ben de çok kötü bir mahallede yaşadım, ama annem böyle kötü konuştuğumu duysa çok kızar. Sonuçta bizim evimizde her zaman sıcak yemek vardı, kalorifer vardı..." diyor.

İNSANLAR BİRAZ UYANABİLSE...
Ekonomiden ve politikadan derinlemesine bahsedecek kadar bilgiye sahip olmadığını dile getiren Delgado, "Ama yüzeysel olarak düşündüğümüzde bile görebiliyoruz ki, bütün bunlar Birleşik Devletler'in o bölgedeki ekonomik politikası, başka bir şey değil. Ama oradaki ülkeler biraz uyanabilse, kendilerine gelse ve birleşerek borçlarını ödeyebilseler, BD zaten BD olamaz. Ama bu hiçbir zaman olmayacak. Çünkü oradaki bazı insanların da bu işine gelmiyor" şeklinde konuştu.

SAVAŞ ÇIKARANLAR KAZANIYOR
'Senin gözünde tarihteki en önemli lider kim' sorusunu ise şöyle yanıtlıyor: "Günümüz liderlerine baktığımızda, açlığı önlemek ve barışı sağlamak için çalışanlar kaybediyorlar. Sadece ortalığı karıştırmak ve savaş çıkarmak için uğraşanlar kazanıyorlar. Evet tarihte çok önemli adlar var, ama şu anda dünya çok kötü liderlerle yönetiliyor.

"Arjantin'e ilk ayak basan kişi bildiğiniz gibi İspanyol Kristof Kolomb. Geldiklerinde de yaptıkları ilk şey yerlileri kadet-mek oldu. "Arjantin'de kutlanan günlerden birisi de Keşif Günü'dür. Herkes o gün neşeli kudamalar yapar, ama ben tamamen buna karşıyım. Çünkü Keşif Günü'nde, birçok şeyin de yok olduğuna inanıyorum."