Dilderesi, İzmit Körfezi’ne zehir boşaltıyor

|

Dilderesi, İzmit Körfezi’ne zehir boşaltıyor A Dilderesi, İzmit Körfezi’ne zehir boşaltıyor

SEÇİL TÜRKKAN

Gebze'nin içinden geçip, Dilovası'nda İzmit Körfezi'ne dökülen Dilderesi, çevresindeki sanayi kuruluşlarının atıklarına göre renk değiştirirken, derede zaman zaman da köpük yığınları oluşuyor.  Yakın çevresinde demir-çelik, kimya, boya ve petrol tesisleri başta olmak üzere onlarca sanayi kuruluşu bulunan Dilderesi, bu kuruluşlardan bazılarının atıklarını boşaltması nedeniyle bazen siyah ve kırmızı renge dönüşüyor.  Geçtiğimiz aylarda çevresinde otlarken suyundan içen onlarca büyükbaş hayvanın ölümüne de yol açan Dilderesi, bu haliyle de Dilovası İlçesi sahilinde denize dökülüyor.  Yetkililer, Dilderesi'nin Gebze'nin içinden dolaşıp Dilovası sınırlarına girdiğini, asıl kirliliğin Gebze İlçesi'ndeki atıklardan kaynaklandığını söyledi.

***

NE OLMUŞTU?

DİLOVASI'NDA BU BİR İLK DEĞİL

Prof. Dr. Hamzaoğlu Dilovası'nı araştırmıştı. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu İse,  Kocaeli’nin Dilovası ve Kandıra ilçelerinde hava kirliliği ve biyolojik materyallerle ilgili ölçüm sonuçlarının  2011 yılında açıklamıştı Dilovası ve Kandıra ilçelerindeki biyolojik materyallerle ilgili ölçüm sonuçlarını karşılaştırmalı olarak aktaran Hamzaoğlu, havadaki toz miktarının uzun vadeli değerinin, Avrupa Çevre Ajansı ve ABD Çevre Koruma Ajansı standartlarına göre Dilovası’nda 3.5 kat, Kandıra da 1,7 kat fazla olduğunu belirtmiş, 'Tehlike aşaması geçilmiştir; ‘risk vardır’ demek için elimizdeki bulgular nettir. Bunlar hastalık yapabilecek hale gelmiştir' açıklamasını yapmıştı. Ardından da 2005 yılında “Endüstri Yoğun Bölgelerde Yaşayanlarda Ölüm Nedenleri: Dilovası Örneği” isimli çalışmasının sonuçlarını yayınlamış ve kansere bağlı ölümlerdeki aşırılığı gözler önüne sermişti. Bu çalışmasını yerel ve ulusal bilim çevreleri ve siyasi otoriteler ile paylaştı.

Ardından Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ve Dilovası Belediye Başkanı tarafından Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı’na “Haberin geniş halk kitlelerine ulaşmasını sağladığı, araştırma sonuçlarını halk arasında panik yaratmak amacıyla kullandığı” iddiasıyla yargılanması için şikayet edilmiş ve hakkında soruşturma açılmıştı. Hamzaoğlu’na, Kocaeli Üniversitesi rektörlüğünce "kendisinin bilgilendirilmediği ve henüz araştırmanın bir dergide yayımlanmadığı" gerekçesiyle verilen “uyarı” cezası idare mahkemesince haziran ayında iptal edildi.

ARAŞTIRMA HAKKINDA BİLGİ

İlçelerde annelerin ilk sütünde ve bebeklerin ilk kakasında ağır metal ölçümlerinin yapıldığını anlatan Hamzaoğlu, 56 gebe ve 49 bebekten oluşan 105 kişiden alınan örnek alındığını anlatmıştı.
Bebeklerin en az 6 ay boyunca sadece anne sütüyle beslenmesinin bebeğin sağlığı ve gelişimi açısından  gereklilik olduğunun söylendiğini belirten Hamzaoğlu, ‘Bu altı ay boyunca ortalama 150 litre anne sütü demektir. Dilovası’nda ortalama bu miktarda süt emerek beslenen bir bebeğin, annesinden 51 mg aliminyum, 6592 mg çinko alma riski vardır’ demişti. Organize sanayi bölgesini barındıran Dilovası’nda kanser kaynaklı ölümlerin oranı yüzde 33, bu da ülke ortalamasının üç katına tekabül ediyor.