Gerze'de termik santral istemeyen köylülere saldırı

|

Gerze A Gerze

Gerze-Birgün
 
Sinop’un Gerze ilçesinde Anadolu Grubu tarafından yapılması planlanan Termik Santrali’ne karşı çadır nöbeti tutan köylülere müdahale edildi. Saat 10.30 itibari ile şirket yetkilileri çok sayıda jandarma ve polis eşliğinde Yaykıl Köylülerinin iki haftadır çadır nöbeti tuttuğu bölgeye geldi. Köylülerin şirket yetkililerinin termik santralin yapılacağı alana girmesini engellemesi üzerine polis ve jandarma ekipleri müdahale etti. Polis ve jandarma ekiplerinin müdahalesi sonucu çok sayıda köylü yaralandı.
 
Müdahaleye rağmen geri adım atmayan köylüler şirketin sondaj aletlerini alana sokmadı. Traktör ve biçerdöverlerle yolu kapatan köylülerle kolluk kuvvetleri arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Çadırlarda bulunan köylülere üç kez müdahale edildi ve köylülerden göz altına alınanlar oldu.

ŞİRKET HUKUK TANIMIYOR
Sondaj aletlerinin ikisi köylülerin müdahele etmesi ile geri çekilmek zorunda kaldı. Bir sondaj aleti ise halen alanda duruyor. Polis ve jandarma müdahalesinde bölgede bulunan arı kovanları da zarar gördü. Arılar etrafa dağılarak çok sayıda insana saldırdı. Ona yakın köylü hastanede tedavi altına alındı.
 
Yeşil Gerze Çevre Platformu Sözcüsü Şengül Şahin, şirketin hukuk tanımaz bir tavır takındığını söyleyerek, “Şirket hukuk tanımadan Yaykıl Köyüne şantiye kurmak istiyor. Biz meşru biz zeminde mücadele ediyoruz. Şirketin bu tavrına kolluk kuvvetlerinin ortak olması ise çok üzücü. Biz her türlü baskıya rağmen direnişimiz sürdüreceğiz. Bu saldırıda düşman topraklarına girer gibi yapıldı. Bunu kınıyoruz. Gerze düşman toprağı değil” diye konuştu.