'Deprem var diyorlar çözüm getirmiyorlar'

|

A

GÖKHAN ÇAĞDAŞ/BİRGÜN

İstanbul Ataşehir’in imar planlarının yapılmaması üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) protesto edildi. Önceki gün Ataşehir Belediye Başkanı, Ataşehirliler ile 17 mahalle muhtarı sabah saatlerinde toplanarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi önüne geldi. Ataşehir Belediye Başkanı ve 17 mahalle muhtarı Başkan Kadir Topbaş’ın yurtdışında olması nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan vekili ile görüşmek zorunda kaldı. İçeride görüşme sürerken dışarıda da Ataşehirlilerin protesto eylemi vardı. Yaklaşık 2 bin Ataşehirlinin katıldığı protesto eyleminde Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Kadir Topbaş’ın kendisine yine randevu vermemesi durumunda bir ay sonra eylemlerini tekrarlayacaklarını söyledi.

'İMAR GELECEK DERTLER BİTECEK'

Sabahın erken saatlerinde 17 ayrı noktadan hareket eden otobüslerle Büyükşehir Belediyesi önüne gelen Ataşehirliler, burada sloganlar ve halaylarla Büyükşehir Belediyesi’ni protesto etti. Büyükşehir Belediyesi binası önünü dolduran kalabalık, “İmar gelecek, dertler bitecek”, "Ataşehir burada, Topbaş nerede”, “İmar hakkımız, söke söke alırız” sloganları attı.

'SİYASİ BASKI VAR'
Ataşehir Belediye Başkanı İlgezdi, Ataşehir halkının doğal taleplerini iletmek için biraraya geldiklerini belirterek, “Ataşehir’de belli bölgelerde imar varken, büyük bölümünde imar yok. Yakında İstanbul’da deprem var diyorsunuz; ancak hiçbir çözüm getirmiyorsunuz. Ataşehir’deki evlerin yüzde 70′i depreme karşı dayanıksız. Olası bir depremde binlerce kişinin hayatı tehlikeye girecek. Bunun vebalini kim ödeyebilir?” dedi.  Başkan  İlgezdi, amaçlarının Ataşehir halkının sorunlarını çözmek olduğunu ifade ederek, planlarının çıkmamasının ana nedeninin siyasi baskı olduğuna işaret etti.

'AÇIKLAMA OLMASA TEKRAR GELİRİZ'

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ergun Turan ile yapılan görüşmeyi anlatan Başkan İlgezdi, “Sayın Büyükşehir Başkanı’nın şehir dışında olduğunu öğrendik. Büyükşehir Belediye Meclisi, eylemdeki kararlılığımızı görünce dört gün önce apar topar Barbaros ve Yenisahra mahallesinin imar planlarını gündeme aldıklarını açıkladı. Fakat bütün ısrarlarımıza rağmen planlarla ilgili tek bir bilgi bize verilmedi” dedi. 1.5 yıldır Kadir Topbaş’tan randevu alamadığını belirten Başkan İlgezdi, yapılan görüşmeden tatmin olmadıklarını vurgulayarak , “Eğer planlarla ilgili kesin bir açıklama yapılmazsa ve randevu verilmezse bir ay sonra daha da kalabalık bir halk kitlesiyle buraya geleceğiz” dedi. Protesto eylemine CHP Milletvekilleri Kadir Gökmen Öğüt, Celal Dinçer ve CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı destek verdi. Başkan İlgezdi açıklama yaparken, başkan yardımcısı Abdullah Der’de imar planlarının onaylanmamasını soyunarak protesto etti.