Çocuklar 6 ay hasarlı okullarda mı okudu?

|

Çocuklar 6 ay hasarlı okullarda mı okudu? A Çocuklar 6 ay hasarlı okullarda mı okudu?

Eğitim Sen Van Şubesi, geçtiğimiz dönem “sağlam” denilerek eğitim-öğretim yapılan okullar için güçlendirme kararı verildiğine dikkat çekti. Bu durum akıllara şu soruyu getirdi: Öğrenciler 6 ay hasarlı okullarda mı okudu?

Eğitim Sen Van Şubesi, Van’da deprem sonrası durum ile 2012-2013 eğitim-öğretim yılına ilişkin bir değerlendirme raporu yayınlandı. Raporda, geçtiğimiz dönem sağlam denilerek 6 ay boyunca eğitim yapılan okullar için dönem sonunda güçlendirme kararı verildiğine dikkat çekildi. Bu durum akıllara şu soruyu getirdi: “Çocuklar 6 ay boyunca hasarlı okullarda mı eğitim gördü?” Raporda, ayrıca, yaz tatili boyunca hasarlı okullarda tamirat yapılmadığı, yeni okul inşaatlarının bitirilmediği, tüm bunlar için eğitim-öğretimin başlamasının beklendiği vurgulandı.

‘SAĞLAM’ OKULLARA GÜÇLENDİRME KARARI

23 Ekim ve 9 Kasım 2011 depremlerinin ardından Van merkezde 43 okul hasar gördüğü için eğitim-öğretim yapamaz raporu almıştı. Bu okulların öğrenci ve personeli başka okullara taşınmıştı. Eğitim-öğretim yapılabilir denilen okulların da güvenli olduklarına dair ciddi tereddütler oluşmuş, ancak buna karşın bu okullarda eğitim-öğretim yapılmıştı.

Van Eğitim Sen şubesinin hazırladığı rapora göre, geçtiğimiz yıl sağlam denilerek iki okulun birlikte eğitim yaptığı çoğu okul için sene sonunda güçlendirme kararı verildi. Bu da akıllara şu soruyu getirdi: Geçen yıl binlerce öğrenci, bilinçli olarak mı hasarlı okullarda 6 ay boyunca eğitim yaptılar?

YOĞUNLAŞTIRILMIŞ EĞİTİM FAYDA ETMEDİ
Raporda depremlerin ardından öğretmen ve öğrencilerin yaşadığı sıkıntılara da yer verildi. Depremlerin ardından yaşanan tüm eksiklik ve sorunlara karşın öğretmenler 26 Aralık’ta Van’a göreve çağrılmış, 2-4 Ocak 2012’de eğitim-öğretime başlanmıştı. Öğretmenler ve öğrenciler bu tarihten itibaren aylarca tatil yapmadan, haftanın 6 günü 7 saat ders işledi. Haziran dönemine kadar yoğun bir emek harcanarak eğitim-öğretim yılı tamamlandı ancak, rapora göre, bu hızlandırılmış eğitim-öğretimin öğrencilere hiçbir yararı olmadı.

TATİLDE ONARIM YAPILMADI
Okulların tatile girmesiyle, yıkılan okulların yerine yenilerinin yapılması, hasar gören okulların hızlı bir şekilde onarılması bekleniyordu. Ancak rapora göre bu yapılmadı, eğitim-öğretim döneminin başlaması beklendi. Tatil döneminde sadece yardımseverler tarafından yapımı üstlenen okulların yapımına başlandı, ancak bu okullar bile eğitim-öğretim yılına yetiştirilemedi.

CİDDİ BİR PLANLAMA YAPILMADI

Raporda, okulların yeni eğitim-öğretim yılında ne şekilde öğretime devam edeceklerine ilişkin ciddi hiçbir planlama yapılmadığı belirtildi. Eylül ayından itibaren acemi bir şekilde ve araştırması yapılmadan okulların dağıtım programı yapılmaya çalışıldı, ancak başarılı olunamadı. Öyle ki; bu plansızlıktan dolayı okul müdürleri İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de yönlendirmesiyle mahalle mahalle gezerek kendilerine uygun okul aramaya koyuldular. Raporda, “asıl amacın okulları eğitim öğretime açmaktan çok imaj kurtarma olduğu” değerlendirilmesine yer verildi.

4+4+4 TUZ BİBER EKTİ

Rapora göre, 4+4+4 sisteminin hiçbir alt yapı çalışması yapılmadan hayata geçirilmesi de Van’daki sıkıntıları hat safhaya ulaştırdı. Çünkü bu sistemin uygulanabilmesi için okul sayısının neredeyse iki katına çıkarılması gerekiyordu, ancak tam tersi oldu. Okul sayısı geçen yıla nazaran neredeyse yarı yarıya azaldı. Dolayısıyla 4+4+4’ün Van’da uygulanması, diğer illere göre çok daha büyük sıkıntılar oluşturdu. BirGün

ÖĞRETMEN OKULLAR ARASI MEKİK DOKUYOR

Raporda, öğretmenlerin yaşadıkları sıkıntılar da geniş şekilde yer buldu. Bu sıkıntılar özetle şöyle:
-Okulların bazıları derslik olmadığından öğrencilerini sınıf sınıf farklı okullara dağıttı. Örneğin bir okulun 5 ve 6. sınıf öğrencileri farklı bir okula, 7 ve 8. sınıf öğrencileri farklı bir okula yönlendirildi. Bu durum öğretmenlerin okullar arasında mekik dokumasına neden oluyor. Derslere yetişmede sorun yaşıyorlar.
-Depremlerin ardından emniyet-adalet kurumlarında çalışan, depremden etkilenmiş ve psikolojik olarak yıpranmış personele tayin hakkı verildi, ancak öğretmenlere bu hak tanınmadı. Yalnızca enkazda kalmış, yaralanmış ya da bir yakınını kaybetmiş öğretmenlerin tayin isteyebileceği belirtildi.
-Depremden sonra yaşanan süreçte ek ders alamayan öğretmenler, borçlarla boğuşmak zorunda kaldı. MEB, öğretmenlerin kullandığı kredileri erteleme istekleriyle yeterince ilgilenmedi. Deprem tazminatından Van merkez ve Erciş ilçesi dışında çalışan kamu emekçileri yararlanamadı.

TALEPLER
Eğitim Sen Van Şubesi’nin taleplerinden bazıları şunlar: Norm kadro fazlası idareci ve öğretmenlerimiz mağduriyetlerine bir an önce son verilmelidir. Eş durumu atamalarında mağdur olan öğretmenlerimizin mağduriyeti giderilmelidir. Deprem tazminatının süresi 2 yıla çıkarılmalı ve bundan tüm personel faydalandırılmalıdır. Hasar oranı belli olmayan okullara öğrenci ve öğretmenlerimizin sokulmasına son verilmeli ve tüm okulların aletsel inceleme raporları kamuoyu ile paylaşılarak okul girişlerine asılmalıdır. Okulların ısınma, su, temizlik gibi eksiklikleri bir an önce giderilmelidir. Depremden etkilenen tüm eğitim emekçilerine tayin hakkı verilmelidir. Öğrencilerin ve öğretmenlerin deprem travmasını atlatabilmeleri için tüm okullarda profesyonel rehabilitasyon hizmeti verilmelidir.