'Evimizi yıkanın villasını yıkarız'

|

A

Kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle evleri yıkılacak olan yurttaşlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde kentsel dönüşümü protesto etti.

İstanbul'un farklı semtlerinde "Kentsel Dönüşüm" adı altında evleri yıkılacak olan yurttaşlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde biraraya gelerek basın açıklaması yaptı. "AKP milyonların evini yıkmak istiyor yıktırmayacağız" pankartı açan yüzü aşkın yurttaş, "Evimizi yıkanın villasını yıkarız", "İşgalci değiliz halkız bu vatan bizim!" ve "Evlerimiz yıktırmayacağız" dövizleri taşıdı. Sık sık, "Yıkımlara izin vermeyeceğiz", "Halkız haklıyız kazanacağız" ve "Yıkımlara karşı gücümüz birliğimizdir" sloganları attı.

Yurttaşlar, beraberinde "Yuva yıkanın yuvası olmaz" yazılı maket ev getirdi. Grup adına açıklama yapan Günay Özarslan, yıllardır yaşadıkları topraklarda işgalci olarak görüldüklerini söyledi. Tapularının verilmediğini ve şehrin dışına sürülüp, kültür ve değerlerinin yok edilmek istendiğini ifade eden Özarslan, AKP Hükümeti'nin, iktidarda olduğu dönemlerde evlerinin ellerinden almak için çok sayıda kanun çıkardığını söyledi. Bin bir zorlukla yaptıkları evlerini şirketlere peşkeş çekmeyeceklerini dile getiren Özarslan, "AKP iktidarı yıllardır İstanbul'u güzelleştireceğinin propagandasını yaptı. Kentsel dönüşüm ile halkın neler yaşadığını Sulukule'de gördük. Evet kentsel dönüşüm alanı ilan edilen yerlere lüks siteler boy boy dikildi" diye konuştu.

'AKP göz diktiği yerleri yıkmak için yasalar çıkarıyor'

Kentsel dönüşüm projeleri ile halkın kurulu düzeninin bozularak zenginlere yeni yaşam alanlarının açıldığına dikkat çeken Özarslan, "AKP iktidarı gözünü diktiği her toprak parçası için yıkımları kolaylaştıracak ayrı ayrı yasalar, tüzükler çıkarttı. Yıkımlara karşı direneceğimiz hukuki zemin de böylece kaldırıldı. Kentsel dönüşümün dışında 2B Kanunu, Afet Yasası'nı devreye koydular" diye konuştu. AKP Hükümeti'nin törenlerle evlerini yıkacaklarını ilan ettiğini dile getiren Özarslan, şunları belirtti: "Biz halkız bu vatan topraklarının sahipleriyiz. Bizi görmezden gelmek, plan projelerinizi bize dayatarak, elimize üç beş kuruş sıkıştırıp bizi kandırmaya çalışmayın. Yaşadığımız yerlerdeki yıkılacak tek tuğlada, çakılacak tek çivide bizim de sözümüz olmalıdır. Biz buraya geleceğimizin belirlenmesine ortak olmaya geldik."

Yurttaşlar, açıklamanın ardında kendilerine söz veren, ancak görüşmeyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile yeniden görüşmek için belediye binasına girerek, randevu talebinde bulundu.


(diha)