Bu tasarı Hatay'ı böler

|

Bu tasarı Hatay A Bu tasarı Hatay

CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, Büyükşehir Belediye Kanun Tasarısı kapsamında Hatay’da “Defne” ve “Arsus” adıyla iki yeni ilçe daha oluşturulmasının öngörüldüğünü belirterek, “Defne’nin önerilen coğrafi sınırları içinde bulunan mahalle, köy ve beldelerinin tamamı Alevi yurttaşların ikamet ettikleri yerler. Bu kabul edilemez. Bu temelde bir bölünme siyasi olarak da, sosyal olarak da yanlış” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Büyükşehir Belediye Kanun Tasarıyla “bölücülük” yapıldığını ifade ederek, dikkatleri Hatay’a çekmesi üzerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap konuyla ilgili ANKA’ya konuştu.

Matkap, Büyükşehir Belediye Kanun Tasarıyla Hatay’da büyükşehir belediye statüsü için 2 yeni ilçe kurulmasının öngörüldüğünü belirterek, böylelikle hali hazırda 12 olan ilçe sayısının 14’e yükseltilmesinin önerildiğini kaydetti. Tasarıya göre, ilçenin birinin “Defne” adıyla, Antakya’nın ikiye bölünmesiyle kurulduğunu, diğerinin de “Arsus” adıyla İskenderun’un bölünmesiyle oluşturulduğu belirten Matkap, “Defne’nin önerilen coğrafi sınırları içinde bulunan mahalle, köy ve beldelerinin tamamı Alevi yurttaşların ikamet ettikleri yerler. Bu kabul edilemez. Bu temelde bir bölünme siyasi olarak da, sosyal olarak da yanlış. Üstelik Suriye olaylarının da yoğun yaşandığı bir dönemde bunu düşünmek dahi çok vahim sonuçlara neden olur” dedi. Bu durumun bölgede de çok ciddi rahatsızlık yarattığını söyleyen Matkap, “Hatay’ın ihtiyacı ayrıştırmak değil bütünleşmektir. Hatay’daki nüfusun ayrışmasına neden olacak hiçbir adımı kabullenmeyiz” dedi.

Matkap, bu durumun yeniden düzenlemesi için İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, aynı zamanda Hatay Milletvekili olan Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve İçişleri Komisyon Başkanı Muammer Güler ve bazı bölge milletvekilleriyle görüştüğünü belirterek, konunun alt komisyonda tekrar ele alınacağını söyledi.

İçişleri Bakanı Şahin’in kendisine “Hatay milletvekilleriyle görüşülüp bir mutabakat sağlanması’ önerisinde bulunduğunu aktaran Matkap, bölge milletvekillerinin de aynı görüşte olduklarını ifade ederken, “Bunun düzeltilmesi adına yoğun bir çalışma içindeyiz” dedi.

Matkap Hatay’la ilgili farklı kriterlerin göz önüne alınarak değişiklik yapılması gerektiğini belirtirken, ancak en doğru önerinin Antakya’nın ‘bölünmemesi’ olduğunu söyledi.